Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

Anlaşmalı Boşanma Davası Dilekçesi

Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi hakkında bilgi ve örnek vereceğimiz bu makalemizi, hukuk büromuz sadece bilgilendirme amaçlı yapmaktadır.

Boşanma, bir evliliğin artık sürdürülemez olmasından sonra başvurulan Kanuni yol olmaktadır. Nasıl ki, evlilik resmi yollarla yapılalı ise boşanma da aynı şekilde resmi şekilde olmalıdır. Boşanma istemi için uygulanması gereken işlemler Kanun koyucunun belirlediği şekilde ve sıralamada yapılmalıdır. Boşanma kendi içerisinde farklılık gösterdiği gibi bu konu işlemleri de birbirinden farklı olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi hazırlanırken bunu isterseniz kendiniz yapabilirsiniz. Fakat burada esas olan durum hazırlayacağınız dilekçe ile hak kaybı yaşamıyor olmanızdır. Eğer ki, bu konuda risk almak istemiyorsanız bir avukattan yardım almanız sizin için avantajlı olacaktır.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ve çekişmeli boşanma dilekçesi kendi içerisinde farklılıklar gösterir. Bu konudaki en belirgin özellikte şöyle olmaktadır; Anlaşmalı boşanma dilekçesi daha kısa hazırlanır ve ek olarak tarafların karşılıklı imzaladıkları protokol ile birlikte işleme koyulur. Çekişmeli dava dilekçeniz ise, evlilik birliği içerisinde yaşanılan durumlar ve boşanma için olan sebep daha detaylı olarak belirtilir.

Dava Dilekçesi Örneği

Makalemizin bu kısmında sizin için dava dilekçesi örneği paylaşacağız. Önemle belirtmemiz gerekir ki; hazırlamış olduğumuz anlaşmalı boşanma dava dilekçesi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI                   İsim Soyisim  (T.C.No)

Adres:

DAVALI                   İsim Soyisim  (T.C.No)

Adres:

 DAVA KONUSU     Anlaşmalı olarak boşanma istemimizi içerir.

 OLAYLAR               :

 1-) Davalı … ile … yılından beri evliliğimiz sürmektedir. Davalı ile aramızda uzunca bir süredir devam etmekte olan anlaşmazlık, zamanla daha da artmıştır. Ortak yaşam çekilmez hale gelmiştir.

2-) Davalı ile evlilik malları, nafaka ve tazminat hususlarında anlaşmış bulunuyoruz. Bu boşanma sonucu ortaya çıkması muhtemel uyuşmazlıkların çözümü ile ilgili protokol hazırlanmıştır. Bu konuda hazırlanan protokol ekte sunulmuştur.

3-) Söz konusu protokolde, tarafların evlilik birliği içinde edinmiş oldukları malvarlığının paylaşımına, çocukların velayetine, nafaka ile maddi ve manevi tazminat konularına ve işbu dava nedeniyle doğacak giderlerin karşılanmasına ilişkin ortak çözümler yer almaktadır.

4-) Davalı ile önceden kararlaştırıldığı üzere ve anılan protokol hükümleri çerçevesinde, mahkemenizce boşanmaya karar verilmesini tamamen işbu davayı açmak zorunluluğu doğmuştur.

 HUKUKİ NEDENLER      

 HUKUKİ DELİLLER        

 SONUÇ VE İSTEM                        Yukarıda açıklanan nedenlerle ekli anlaşma protokolü hükümleri çerçevesinde boşanmamıza karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederiz.

Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ve boşanma davalarınız hakkında detaylı bilgi almak için Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma davasında yetki hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

14

Related Posts

Yorumlar (4)

Merve hanim iyi aksamlar anlasmali bosanmada iki tarafinda gitmesi sartmi

Merhaba Sevgi Hanım, ilk başvuru (dilekçe/protokol sunumu) için taraflardan birinin gitmesi yeterlidir. İlk başvuru için her iki tarafında kimlik fotokopileri ve karşılıklı imzalanmış protokol gerekmektedir. Gerekli harç yatırıldıktan sonra alınan duruşma gününe iki tarafında katılma zorunluluğu bulunmaktadır.

duruşma günü için gereklı harç nedir

Iyi günler, almanya da yasiyorum. esimle 5 senedir ayri yasiyoruz. Esimin türkiyeye gelcem ihtimali var. Davayi hangi mahkemede acmasi gerek? Istanbul üsküdarda evlendik. Avukatsiz Protokol nerden bulabilirim?

Yorum Gönder