Avukatsız Boşanma Davası

Avukatsız Boşanma Davası

Avukatsız boşanma davası yapılabilir mi? Kanun koyucu bu durumda hangi olanakları sağlamıştır? Boşanma, evlilik birliğinin çekilmez bir hal olmasından sonra, kurulan birliği resmi olarak ortadan kaldıracak yoldur. Resmi olarak geçerli olan evlilik, sadece resmi olan boşanma ile bitirilebilir. Boşanma davası, anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma şeklinde olabilir. Davanızın hangi tür olacağını, karşı taraf ile olan uzlaşma kapsamınız belirleyecektir.

Kanun koyucu boşanma için, avukat ile çalışma zorunluluğu belirten bir madde düzenlememiştir. Avukat, Kanun kurallarına hâkim olduğu için ve bu konuda bilgi sahibi olduğu için dava sürecinde hak kaybı yaşamanızı önler. Eğer ki avukat ile çalışacak maddi gücünüz yoksa Barodan destek alabilirsiniz ve avukatsız boşanma yaşamazsınız.

Boşanma Davası Avukat Ücreti

Boşanma davası avukat ücreti ne kadardır ve bu ücret neye göre belirlenir? Öncelikle belirtelim ki; Avukatların is sistemleri ile ilgili olan her türlü etkeni, Baro belirlemektedir. Dava ücretlendirmesi de bu konuların içerisinde yer almaktadır.

Baro her yıl, bütün davalar için alt taban fiyatı oluşturur. Avukatlar, haksız rekabeti önlemek amacı ile bu ücretin daha altında olan bir fiyatlandırma ile dava alamazlar. Böylesi bir durumda usule aykırı davranmış olurlar ve haklarında işlem yapılır. Fakat Baronun belirlemiş olduğu ücretlendirmenin daha fazlasını talep edebilirler. Bu talepte davanın içeriğine göre farklılık gösterir. Belirtmemiz gerekir ki; Avukatsız boşanma, size hak ettiğiniz hakları kaybettirebilir ve daha çok zarara uğrayabilirsiniz.

Avukatsız Boşanma Davası Süresi

Avukatsız boşanma davası süresi ve avukatlı boşanma davası süresi arasında fark var mıdır? Bu konuya evet diyerek cevabımı verip, açıklamayı makalemizin devamında yapalım. Sorunun yanıtlarını maddeler halinde, davanın şekline göre vermek gerekirse;

  • Anlaşmalı boşanma davasını avukat ile ilerletirseniz, bu dava ortalama 1 ay içerisinde biter
  • Anlaşmalı boşanma davasını avukatsız ilerletirseniz, bu dava ortalama 6 ay içerisinde biter
  • Çekişmeli boşanma davasını avukat ile ilerletirseniz, bu dava ortalama 1,5 yıl içerisinde sonuçlanır
  • Çekişmeli boşanma davasını avukatsız ilerletirseniz, bu dava ortalama 2,5 yıl veya daha fazla sürebilir

Avukatsız boşanma davası size hak kaybı yaşatabilecek bir durumdur. Böylesi bir durumla karşı karşıya gelmemek için, hukuk büromuzdan yardım alabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma protokolü hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder