Aynı Suçun Birden Fazla Kişiye İşlenmesi

Aynı Suçun Birden Fazla Kişiye İşlenmesi

Aynı suçun birden fazla kişiye işlenmesi ne demektir? Bu niteliklerde işlenen suçlar, zincirleme suç kapsamında yer almaktadır. Bu suç, TCK hükümlerinde oldukça geniş bir yere sahip olmaktadır. Türk Ceza Kapsamına göre bu suç, içerisinde niteliklerine göre ayrım yaşar ve bu ölçütlere göre değerlendirilir. Yapılan bu değerlendirmenin sonucunda da suçun cezası belirlenir. Türk Ceza Kanunu madde 43’te yer alan bu suç ve hükümleri, detaylı şekilde kanun maddelerinde belirtilmiştir.

Zincirleme suçta, her biri tek başına kanundaki tipe uygun birden fazla eylemin hukuki açıdan bir fiil olarak kabul edilmesi, birleştirilmesi söz konusu olup, her biri tek tek de cezalandırılabilen fiiller bakımından hukuken tek bir fiilde birleştirme anlaşılmaktadır. Aynı suçun birden fazla kişiye karşı işlenmesi eylemini anlatmaya farklı açılardan devam edeceğiz.

Zincirleme Suçun Unsurları

Zincirleme suçun unsurları da Türk Ceza Kanunu madde 43’te yer almaktadır. Belirtilen kanun maddesinde, suçun iki farklı şekilde oluşacağı kabul edilmiştir. Oluşum şekilleri, aynı zamanda unsurların belirlenmesinde de önem taşımaktadır. Bu suçun oluşum unsurları 43. Maddenin 1. Ve 2. Fıkrasında şu şekilde olmaktadır;

  • Suç işleme kararında birlik bulunması
  • Aynı suçun birden fazla işlenmesi
  • Suçların farklı zamanlarda işlenmesi
  • Suçun mağdurunun aynı olması
  • Suç işleme kararında birlik bulunması
  • Suçların aynı zamanda işlenmesi
  • Suçun mağdurunun farklı olması

Aynı suçun fazla kişiye işlenmesi yani zincirleme suçun, sonuçlarını belirterek yazımıza devam edeceğiz.

Zincirleme Suçun Sonuçları

Zincirleme suçun sonuçları arasında en önemli olanı, ceza tayini bakımından suçun tek suç sayılmasıdır. Zincirleme suç dolayısıyla ceza verilirken temel cezanın tespitinden sonra olası kast ya da bilinçli taksire göre cezada yapılacak indirim veya artırımdan sonra, nitelikli hallere göre cezada indirim veya artırım yapılacaktır. Bundan sonra teşebbüs ve iştirake ilişkin hükümler uygulanacak, daha sonra da zincirleme suç dolayısıyla cezada artırım yapılacak.

Verilen bazı Yargıtay kararlarına göre; Zincirleme suç çerçevesindeki suçlardan birisinin teşebbüs aşamasında kalması durumunda teşebbüs aşamasında kalan suçtan verilen cezanın değil, tamamlanmış suçtan tayin olunan cezanın arttırılması gerektiği yönünde olmaktadır.

Aynı suçun birden fazla kişiye işlenmesi ve diğer ceza davaları hakkında detaylı bilgi almak için, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Boşanma Davası hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder