Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli boşanma davası ücreti her yıl Barolar Birliği tarafından değişikliğe uğramaktadır. Boşanma ve diğer bütün davaların alt taban fiyatlandırılması, Baro tarafından yapılmaktadır. Baronun belirlemiş olduğu ücretin daha aşağısında, dava anlaşması yapmak avukatlar arasında yasak olan bir durumdur. Ayrıca bilinmelidir ki, avukat isterse bu fiyatta yükseliş yapabilir.

Çekişmeli boşanma davası içeriğinde, pek çok dikkat edilmesi gereken unsur ve kapsam yer almaktadır. Bu sebeple de bu dava için yapılan fiyatlandırma, daha farklı olmaktadır. İş bu dava için ödenmesi gereken ücretler; Adliyeye yatırılması gereken harç ödemeleri, avukat ücreti, çıkartılması gereken tebligat ücretleri, bilirkişi ücreti, keşif ücreti ve diğerleri olarak belirtebiliriz. Çekişmeli boşanma davası ücreti hakkında açıklama yaptıktan sonra yazımıza, bu davanın içerisinde sıklıkla sorun haline gelen velayet konusunda bilgi vererek devam edeceğiz.

Çekişmeli Boşanma Davasında Velayet Hakkı

Çekişmeli boşanma davasında velayet hakkı nasıl belirlenir ve bu haktan hangi taraf ne şekilde yararlanır? Velayet konusunda ilk bilinmesi gereken durum şöyledir; Velayet hakkını vermekte yetkili olan kişi hâkimdir ve hâkim bu kararı verirken tamamen çocuğun çıkarlarını düşünerek bu kararı verir.

Velayet hakkı verilirken; çocuğun bütün gelişimleri, eğitim durumu, tarafların hayat tarzı ve pedagog kararı da etkilidir. Boşanma süreci başladığı zaman, hâkim taraflardan birine geçici velayet hakkı tanır. Bu hakkı alamayan taraf ise, kişisel ilişki kurulma hakkından faydalanır.

Çekişmeli boşanma davası ücreti başlıklı makalemizin son kısmında, kişisel ilişki kurulması hakkında bilgi vereceğiz.

Velayette Kişisel İlişki Kurma Zamanı Nedir?

Velayette kişisel ilişki kurma zamanı nedir? Velayet hakkı alamayan taraf, çocukla kişisel ilişki kurabilmesi adına, belirli gün ve zamanlarda çocukla görüşebilir. Burada yer alan zaman belirlenmesi; çocuğun yaşına, eğitim durumuna, kişisel ihtiyaçlarına ve diğer unsurlarına göre belirlenir. Şöyle ki, küçük yaşta ve annesine her an ihtiyaç duyabilecek olan bir çocuğun, kişisel ilişki zamanında gece kalması yer almaz. Günün belirli saatlerinde görüşme yapılabilir.

Kişisel ilişki kurulacak olan çocuk daha ileri yaşlarında ise, haftanın belirli günlerinde ve tatil zamanlarının belirli dönemlerinde kişisel ilişki kuracağı tarafla birlikte kalabilir. Belirtilen bütün bu dönemleri mahkemenin yetkili kişisi olan hâkim belirler.

Çekişmeli boşanma davası ücreti ve dava hakkında detaylı bilgi almak için, Esenyurt Boşanma Avukatı ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan İş Kazası Unsurları makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder