Cinsel Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması

Cinsel Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması

Cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması Türk Medeni Kanunlarına göre geçerli bir boşanma sebebi olmaktadır. Fakat burada esas olan durum, yaşanılan vukuların evlilik birliğini çekilmez duruma getirmesi şartıdır.

Eşler arasında boşanma sürecinde oluşan duygusal durumdaki çatışmaların yansıdığı ilk alan cinsel hayatları olmaktadır. Eşlerin cinsel hayatları ile yaşadıkları sorun evlilik birliğini temelinden sarsan unsurlardan birisidir. Bu sebeple cinsel şiddet içeren davranışlar eşlerin sadakat yükümüne aykırı bir davranış olmakla aynı zamanda boşanma sebebi olmaktadır.

Cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması davranışları uygulamada çeşitlilik göstermektedir. Evlilik birliğinin sarsılması sebebi ile boşanma davasında cinsel şiddet içeren davranışları maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Cinsel ilişki kuramama sorunlarının bulunması
  • Cinsel ilişki kurulmasına rağmen sorunlarının bulunması
  • Cinsel açıklamada bulunmak
  • Cinsel sapkınlıkta bulunmak
  • Cinsel güveni sarsıcı davranışlarda bulunmak
  • Cinsel sadakate aykırı davranışlarda bulunmak
  • Diğer cinsel şiddet sebepleri

Yukarıda belirtmiş bulunduğumuz maddeler cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması hallerini oluşturan maddelerin ana başlıkları olup, belirtilen her madde kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılmaktadır. Belirttiğimiz maddelerin içerikleri hakkında makale bilgisi almak için sitemizdeki diğer makalelerimizden faydalanabilirsiniz.

Cinsel Şiddet Kavramı

Cinsel şiddet kavramı kural olarak aynı zamanda 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında yer alan şiddete de konu olmaktadır.

Yargıtay’ın yerleşik uygulamasına göre evlenmenin sosyal amacı yanında, cinsel arzuları tatmin etme gayesi de vardır. Cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması konusu hakkında Yargıtay’ın vermiş olduğu temsili kararları incelediğimiz zaman, evlilik birliği içerisinde cinsel ilişki kurulamaması ve ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmemesi ayrıca bu durumun devam edip etmeyeceğinin şüphesinin bulunduğu evlilik sarsılmaktadır. Ayrıca Yargıtay kararına göre cinsel birliktelik kurmaktan kaçınan kadının böyle bir birliktelik için zorlanması da uygunsuz bir davranış olmaktadır.

Cinsel Şiddet Sebebiyle Boşanma Mahkeme

Cinsel şiddet sebebiyle boşanma mahkeme bilgileri hakkında bilinmesi gerekenlere makalemizin bu kısmında yer vereceğiz. Evlilik içerisinde yaşanılan cinsel sorunlar nedeniyle boşanma davası eşlerin birlikte ikamet ettikleri yer mahkemesinde açılır. Boşanma davalarında görevli mahkemeler Aile Mahkemeleri olup, Aile Mahkemesi ikamet adresinin bulunduğu yerde yok ise, boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilir.

Cinsel şiddetle evlilik birliğinin sarsılması ve boşanma davası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder