İhbar Tazminatı Alma Şartları

İhbar Tazminatı Alma Şartları

İhbar tazminatı alma şartları nasıl olmaktadır? Bu ve benzeri soruların yanıtı için, hukuk büromuz tarafından hazırlanan bilgilendirme makalelerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca internet sayfamızı ziyaret ederek, daha farklı konu içeriklerine ulaşabilirsiniz.

İhbar süresi hakkı hem işçi, hem de işveren için geçerli olan bir hak süresi olmaktadır. Koşular oluştuğu sürece her iki tarafta bu süreye uyum sağlayarak, iş sözleşmesinin feshini yapmalıdır. Her işçinin ihbar süresi, çalıştığı yıl oranına göre daha farklı olmaktadır.

  • Çalışma süresi 6 aydan az ise, ihbar süresi 2 haftadır
  • Çalışma süresi 6 ay ile 1,5 yıl arasında ise, 4 haftadır
  • Çalışma süresi 1,5 yıl ile 3 yıl arasında ise, 8 haftadır

İhbar Tazminatının Alınması

İhbar tazminatı alma şartları gerçekleştiği takdirde, ihbar tazminatının alınması gerekir. Aksi olan durumlarda, İş Kanunları gereklilikleri uygulanır. İş Kanunlarında yer alan bu tazminatın alınması için; belirlenen süreler içerisinde iş yerinde çalışılmış olmalıdır. Ayrıca iş anlaşmasının derhal feshini gerektirecek bir eylem yaşanılmamış olmalıdır.

İhbar tazminatını hem işçi, hem de işveren alabilme hakkına sahiptir. İş Kanunları gerekliliğince belirlenen maddelere uyum sağlanmadan işten çıkan ya da işten çıkartılan kişiye ihbar tazminatı ödenmesi gerekmektedir. İş sözleşmelerinin işveren tarafından deneme süresi içinde veya 4857/25 ile belirtilen esaslar içinde feshi halinde işçiye herhangi bir ihbar tazminatı ödenmesi gerekmez.

İhbar tazminatı alma koşulları başlıklı makalemizin son kısmında, bu tazminat hakkından faydalanamayacak kişileri belirteceğiz.

İhbar Tazminatını Kimler Alamaz?

İhbar tazminatını kimler alamaz? Bu sorunun yanıtını maddeler halinde verecek olursak;

  • Çalışan işçi emeklilik hakkını elde ettiğinde
  • İşçinin ahlak kurallarına uygun olmayan nedenlerle işten çıkartılmasında
  • Deneme süresinde işverenin sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmesinde
  • İşçinin vefat etmesi vb. durumlarda ihbar tazminatı alma hakkı olmamaktadır.

İhbar tazminatının alınabilmesi için en temel kurallardan biri ise, işçinin sigortalı olarak çalışmasıdır. Sigorta kapsamında yer almayan işçinin, ihbar hakkı da yoktur. Eğer işçi, sigortasız olarak çalıştırılıyorsa, bu konu hakkında da İş Kanunları kapsamında gerekli hakları bulunmaktadır.

İhbar tazminatı alma şartları ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

İş Kazası Sayılan Durumlar hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder