İş Kazası Tazminat Davası

İş Kazası Tazminat Davası

İş kazası tazminat davası hakkında bilgilendirme yapacağımız makalemiz, hukuk büromuz tarafından hazırlanmıştır. İş davaları hakkında farklı konularla ilgili olarak makale araştırmalarınız için, internet sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

İşverenin kurmuş olduğu iş yeri ile ilgili belli başlı sorumlulukları vardır. Bunlardan biri de işçilerin iş güvenliğini sağlamaktır. Eğer ki işveren bu konu hakkında gerekli olan önlemleri almazsa veya işçi, İş Kanunları kapsamına giren bazı kazalar yaşarsa, işveren tazminat ödemekle yükümlüdür.

İş kazası tazminat davaları nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Bir işverenin işyerinde çalışan işçinin iş ilişkisi nedeniyle yaralanması veya ölümü halinde, kendisine veya yakınlarına sorumlu işveren tarafından tazminat ödenmesi istemiyle açılan bir maddi ve manevi tazminat davası türüdür.

İş kazası tazminat davası başlıklı makalemize, bu kapsamın içeriğinde yer alan durumlar ile ilgili bilgiler vererek devam edeceğiz.

İş Kazası Sayılan Durumlar

İş kazası sayılan durumlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 13. Maddesinde yer almaktadır. Bu durumları maddeler halinde belirtecek olursak;

  • İşçinin işverene ait işyerinde bulunduğu sırada uğradığı her türlü bedensel veya ruhsal zararlar iş kazası sayılır.
  • Bir işverene bağlı olarak çalışan işçinin görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda işçinin maruz kaldığı fiiller iş kazası sayılır ve iş kazası tazminat davaları açma hakkı oluşur.
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle işçi kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle gerçekleşen her türlü olay iş kazası konusu sayılır.
  • Emziren kadın işçinin, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda maruz kaldığı kazalar iş kazasıdır.
  • İşçinin, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen her türlü kaza iş kazasıdır.

İş kazası tazminat davaları hakkında merak edilen bir diğer konuda, bu davadaki zamanaşımı süresi olmaktadır. Makalemize bu sorunun yanıtını vererek devam edeceğiz.

İş Kazası Tazminat Davası Zamanaşımı Süresi

İş kazası tazminat davası zamanaşımı süresi, iş kazasının olduğu tarihten itibaren 10 yıldır olmaktadır. İş kazası neticesinde yaralanma veya ölüm olması arasında genel zamanaşımı bakımından herhangi bir fark olmamaktadır.

İş kazası tazminat ve iş davaları hakkında detaylı bilgi almak için Beylikdüzü İş Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Mirasta tenkis davası konusu hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder