İştirak Nafakası Nedir

İştirak Nafakası Nedir

İştirak nafakası nedir ve iştirak hakkında bilinmesi gerekenlere dair bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz. Ayrıca diğer nafaka ve tazminatlar hakkında bilgi edinmek için, internet sayfamızda yer alan diğer makalelerimize bakabilirsiniz.

İştirak nafakası Türk Medeni Kanunu madde 182 f. II’ye göre; Boşanmanın çocuklarla ilgili sonuçlarından biri olmaktadır. Medeni Kanunu göre koşulların oluşması dâhilinde çocuklarla ilgili nafakaya karar verilir. Bu nafaka türlerini belirtecek olursak;

  • Tedbir nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yardım nafakası diyebiliriz.

İştirak nafakası nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, yazımıza bu nafakanın niteliği hakkında bilgi vererek devam edeceğiz.

İştirak Nafakasının Niteliği

İştirak nafakasının niteliği Kanun koyucu tarafından belirlenmektedir. Bunları maddeler halinde belirtecek olursak;

Yiyecek Giderleri: Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eş çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğundan iştirak nafakası takdirinde çocuğun yiyecek giderleri de dikkate alınarak karar verilmelidir.

Giyecek Giderleri: Aile Mahkemesi hâkimi, iştirak nafakası için ödenmesi gereken tutarı belirlerken, çocuğun gereksinimi olan giyeceklerini de hesaplar.

Barınma Giderleri: Barınma giderlerine çocuğun kalmakta olduğu ev, yurt, pansiyon giderleri dâhil edilir.

Sağlık Giderleri: Çocuk engelli ya da özel bakıma muhtaç ise, devamlı tedavi görüyorsa hâkim bu konuda gerekirse bilirkişi incelemesi yaparak çocuğun sağlık giderlerini de belirler.

Diğer Giderler: Dinlenme, eğitim-öğretim, harçlık, ulaşım,

İştirak nafakası nedir başlıklı makalemizin son kısmında, bu nafakanın başlama süresi ile ilgili bilgiler vereceğiz.

İştirak Nafakası Başlaması

İştirak nafakası başlaması boşanma kararı ile birlikte verilmesi kuraldır. Ancak bir şekilde nafaka verilmemiş ise daha sonra açılacak bir dava ile de istenebilir. Koşulları varsa değiştirilmesi için her zaman dava açılabilir. Çocuk doğmadan iştirak nafakası verilemeyeceği gibi, soy bağı kurulmadan da iştirak nafakası verilemez. Konu hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • İştirak nafakasının değiştirilmesine ilişkin davada yeni verilecek iştirak nafakasının başlangıç tarihi değiştirme davasının kesinleştiği tarihtir.
  • Evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içerisinde doğan çocuğun babası kocadır. Bu çocuk için iştirak nafakasının başlangıcı doğum tarihidir.
  • Velayeti eylemli olarak kullanılmayan taraf diğerinden iştirak nafakası isteyemez. Çocuk boşanma kararının kesinleşmesinden sonra teslim alınmışsa iştirak nafakasının başlangıcı Yargıtay’a göre çocuğun eylemli olarak teslim alınma tarihidir.

İştirak nafakası nedir ve nafaka davalarınız hakkında görüşme yapmak için, Esenyurt Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

İş kazası tazminat davası nedir, sorusunun yanıtını almak için bir sonraki yayınımızı inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder