Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Kıdem Tazminatı Alma Şartları

Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir? Kıdem tazminatı işçinin, işten ayrılırken hak ettiği belli başlı haklardan biri olmaktadır. Fakat işçinin bu haktan faydalanabilmesi için, belli başlı olguların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Kıdem tazminatı, Kanunda belirtilen asgari bir çalışma süresini dolduran işçinin iş sözleşmesinin yine Kanunda belirtilen sebeplerden biriyle son bulması halinde, işçiye kıdemi ve ücreti dikkate alınarak işverence ödenmesi gereken bir tazminattır. Başka bir ifade ile işçinin kıdem tazminatına hak kazandıran durumlardan biri ile sona ermiş olması ve işçinin asgari bir yıllık kıdeme sahip olması gerekir. İş sözleşmesi, Kanunda belirtilen hakların aksine olan durumlarda sonlandırılırsa, işçi kıdem tazminatını hak ve talep edemez. Kıdem tazminatı alma koşulları konumuzu detaylı incelemeye devam edeceğiz.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı nasıl alınır? Bu sorunun yanıtını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • 1 yıl aynı iş yerinde çalışılmış olmalı
  • İyi niyet ve ahlak kuralları kapsamında olmayan sebeplerden dolayı iş akdinin feshinde
  • Askerlik sebebiyle iş akdinin feshinde
  • Emeklilik hakkının elde edilmesi ya da bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması sebebiyle
  • Kadın işçinin evlenmesi sebebiyle yapılan fesihte
  • İşçinin ölümü nedeniyle feshi halinde çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı, işveren tarafından ödenmelidir.

İşveren tarafından ödenmeyen tazminat hakları için, işçinin dava açma hakkı bulunmaktadır. Kıdem tazminatı alma şartları başlıklı makalemizin son kısmında, tazminatın alınamama durumundan bahsedeceğiz.

Kıdem Tazminatı Alınmama Sebepleri

Kıdem tazminatı alınmama sebepleri, İş Kanunu maddelerinde yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse; İş akdini, İş Kanunlarında yer almayan bir sebeple fesih eden işçi bu tazminat hakkından faydalanamaz. İşverenle yapılan iş sözleşmesine uyum sağlamayan ya da İş Kanunlarında yer alan diğer ahlak kapsamı eylemlerini gerçekleştiren işçi, kıdem tazminatı alamaz. Konuya örnek vermek gerekirse; İş arkadaşına yapılan cinsel tacizi verebiliriz.

Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, değerlendirme içerisinde yer alan bütün işçiler kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını alarak, iş sözleşmesini fesih edebilir.

Kıdem tazminatı alma şartları ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Prim Ücreti Davası makalemizi inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder