Mevsimlik İş Sözleşmesi

Mevsimlik İş Sözleşmesi

Mevsimlik iş sözleşmesi İş Kanunları gereğince, mevsimlik çalışan işçilere uygulanması gereken bir evraktır.

Makalemize başlarken bu konuya dair olarak; mevsimlik işçi kime denir, hakları nelerdir gibi sorularında yanıtını vereceğiz. Mevsimlik işçi, yılın belli bir dönemi çalıştırılan kişiye denilmektedir. Örneğin; yaz mevsiminde tarlada çalıştırılan işçi, fuarlarda yılın belirli zamanı görev alan işçi mevsimlik işçi sıfatına dâhil olur. Bu tarz işlerde çalışan kişiler, mevsimlik iş sözleşmesi yaparak çalışabilirler. Sahip oldukları haklar ya da kendileri belirtmek istedikleri maddeleri, işveren ile yapacakları görüşme dâhilinde, hazırlanan resmi evraka ekleyebilirler.

İş Sözleşmesi Türleri

İş sözleşmesi türleri kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar; belirli süreli iş sözleşmesi ve belirsiz süreli iş sözleşmesi olmaktadır.

İşveren tarafından hazırlanan bu sözleşmenin kurallarına karşılıklı olarak uyum sağlanmadığı zaman, Kanuni haklar oluşmaktadır. İki grupta yer alan iş sözleşmeleri hakkında biraz daha detaylı bilgi vererek makalemize devam edeceğiz.

Belirli süreli iş sözleşmesi: Bu sözleşmenin bir diğer adı mevsimlik iş sözleşmesi olmaktadır. Bu sözleşme sürekli bir iş için hazırlanmaz. Sadece yılın belirli zamanı çalışacak olan işçi için hazırlanır.

Belirsiz süreli iş sözleşmesi: Bu sözleşme işçi ve işverenin karşılıklı olarak anlaşmasından sonra yapılan sözleşmedir. Ayrıca bu sözleşme; işçi ve işveren arasında uyuşmalık yaşanırsa, sözleşme kurallarına uygun davranmama vb. durumlar olursa İş Kanununa uygun şekilde fesih edilir.

Birçok kişinin merak ettiği bir diğer konu ise; mevsimlik işçi sözleşmesi kapsamında çalışan işçilerin tazminat hakları olmaktadır. Bu konu hakkında bilgi almak için makalemizin son kısmından yararlanabilirsiniz.

Mevsimlik İşçinin Tazminat Hakkı

Mevsimlik işçinin tazminat hakkı var mıdır?

Hemen belirtmemiz gereken bir detay şöyle olmaktadır; “İş Kanunu kapsamına göre, işçinin tazminat hakkının oluşabilmesi için 1 yıllık süreyi doldurmuş olması gerekmektedir”. Kanun kapsamından da anlaşıldığı gibi, 1 yıllık süreyi dolduramayan işçinin; kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkı yoktur.

Mevsimlik iş sözleşmesi kapsamında çalışan kişilerde 1 yıllık değil, bu süreden az zaman çalışan işçilerdir. Bu sebeple de mevsimlik çalışan işçinin, kıdem ve ihbar tazminatı hakkı olmamaktadır.

Mevsimlik iş sözleşmesi ve mevsimlik çalışanların bir sonraki yıl aynı işte çalıştığında elde edecekleri haklar hakkında, detaylı bilgi almak için Büyükçekmece İş Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder