Onur Kırıcı Davranışta Af

Onur Kırıcı Davranışta Af

Onur kırıcı davranışta af nasıl olur ve bu affın sonuçları nelerdir? Onur kırıcı davranış, boşanma davası için geçerli bir sebep olmaktadır. Yani bu sebeple boşanma davası açılabilir ve dava ilerletilebilir. Dava açılırken, ilerletilirken ve sonuçlanırken tarafların yapması gereken bazı unsurlar vardır.

Onur kırıcı davranış sebebiyle açılan boşanma davasında, taraflar arasında af yani barışma durumu gerçekleşirse dava sürecinde farklılıklar meydana gelir. Dava süreci içerisinde af durumu gerçekleşirse ve bu kanıtlanırsa, davanın reddi gerçekleşir yani dava düşer. Davanın reddinden sonraki süreçte, taraflar evlilik birliğine devam ediyor olarak gözükürler. Eğer bu sürede taraflardan biri tekrardan boşanmak isterse, farklı bir sebeple dava açabilir. Onur kırıcı davranışta af gerçekleşirse, aynı sebeple dava açmak için 3 yıl geçmelidir.

Onur Kırıcı Davranışta Kusur

Onur kırıcı davranışta kusur kıyaslaması yapılabilir mi? Onur kırıcı davranış sebebiyle açılan boşanma davalarında evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davalarında olduğu gibi varsa davacının kusurlu davranışlarının dikkate alınması suretiyle kusur kıyaslaması yapılamaz. Bu davanın içeriğindeki iddiaların kanıtlanması, davacı olan tarafa ait olmaktadır. İddiaların kanıtlanmaması dâhilinde dava ilerlemez.

Davacı eş ne kadar kusurlu olursa olsun davalının gerçekleşen onur kırıcı davranışı boşanma için yeterlidir. Bilinmelidir ki, onur kırıcı davranış boşanma davası için geçerli olan bir sebeptir. Ayrıca özel ve mutlak nitelik taşımaktadır.

Onur kırıcı davranış başlıklı makalemizin son kısmında, davanın usulünden bahsedeceğiz.

Onur Kırıcı Davranış Boşanmasında Usul

Onur kırıcı davranış boşanmasında usul hükümlerini yazımızın bu kısmında bulabilirsiniz. Davanın tarafları davacı ve davalı olmaktadır yani karı ve koca, davanın taraflarıdır. Onur kırıcı davranış sebebiyle açılan boşanma davasında başka sebeple boşanma kararı verilemez.

Aile mahkemesi hâkimi delilleri onur kırıcı davranış sebepleri çerçevesinde değerlendirir. Bu boşanma davasında aile mahkemesi kararını gerekçeli oluşturmak zorundadır. Ayrıca eşlerden biri onur kırıcı davranışta bulunursa diğer eş boşanma davası açabilir. Diğer eş onur kırıcı davranış eylemine dayalı olarak özel boşanma sebebine dayalı dava açabileceği gibi, genel boşanma sebebine dayalı da boşanma davası açabilir.

Onur kırıcı davranışta af ve diğer boşanma sebepleri hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukat ile görüşebilirsiniz.

Özel Boşanmanın Sebepleri için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder