Özel Boşanma Sebepleri Nelerdir

Özel Boşanma Sebepleri Nelerdir

Özel boşanma sebepleri nelerdir ve burada belirlenen ölçütler neye göre belirlenir? Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, açılan tüm davaların geçerli bir sebebe dayanması gerekmektedir. Aynı kural çekişmeli boşanma davası açarken de geçerli olmaktadır. Boşanma davalarındaki tek fark zaten bu şekilde olmaktadır. Yani anlaşmalı boşanma davası açarken, geçerli olan bir sebep belirtilmez, sadece ortak hayatın her iki taraf içinde artık sürdürülmesinin imkânsız olduğu beyan edilir.

Çekişmeli boşanma davaları, tarafların boşanmanın sonuçlarında uzlaşamaması neticesinde açılan bir boşanma türüdür. Fakat TMK Kanunlarına göre, bu şekilde boşanabilmek için hem geçerli olan bir sebep olmalıdır, hem de davacı olan tarafın iddia ettiği boşanma sebebini ispat etmesi gerekir.

Özel boşanma sebepleri konumuzu anlatmaya devam ederken, konunun başlıklarını da belirteceğiz.

Boşanmanın Özel Olan Sebepleri

Boşanmanın özel olan sebepleri, TMK 161, 162, 163, 164 ve 165. Maddelerinde yer almaktadır. BU maddelerden yola çıkarak özel olan boşanma sebeplerinin başlıklarını belirtecek olursak;

  • Hayata kast sebebiyle boşanma davası istemi
  • Zina sebebiyle boşanma davası açma istemi
  • Suç işleme sebebiyle boşanma davası açma istemi
  • Onur kırıcı davranış sebebi ile boşanma davası istemi
  • Terk edilme sebebiyle boşanma davası açma istemi
  • Akıl hastalığı sebebiyle boşanma davası açma istemi
  • Suç işleme sebebiyle boşanma davası açma istemi konu başlıkları, özel boşanma sebepleri nelerdir sorusunun en açık yanıtı olmaktadır.

Boşanma Davalarında Taraflar

Boşanma davalarında taraflar konusunu iki kısma ayırarak incelememiz gerekir. Bu8nlar; Davacı ve davalı taraftır. Burada belirtilen davacı taraf, davanın açılma isteminde bulunan taraf olmaktadır. Davalı taraf ise, hakkında dava açılan taraf olmaktadır. Davalı taraf, davacı olan tarafın açtığı boşanma davasını kabul edebileceği gibi, karşı bir dava açarak da davaya cevap verme hakkına sahiptir.

Davalı taraf davaya cevap verirken karşı dava açabilir ve hem kendinin kusursuz ya da az kusurlu olduğunu beyan edebilir, hem de davacı olan tarafın kusurlarını mahkemeye beyan ve ispat ederek haklarını koruyabilir.

Özel boşanma sebepleri nelerdir ve diğer boşanma davası konularınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Avcılar Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Şufa Hakkı Kullanma Şartları makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder