aile hukuku

Boşanma ve aile hukuku son yıllarda Türkiye’de gündeme gelen en önemli hukuk dallarından biri olmuştur. Boşanma oranlarının artması nedeniyle müvekkiller profesyonel anlamda danışmanlık ve dava hizmetleri veren Avukatlar dan destek almaya başlamıştır. Mal paylaşımı, nafaka, velayet, protokol hazırlanması gibi alanlarda büyük bir titizlikle hizmet sunmaktayız.

Aile Hukuku Avukatı Merve ARI’nın ilgilendiği davalar;

 • Anlaşmalı boşanma davaları
 • Çekişmeli boşanma davaları
 • Terk sebebiyle boşanma davaları
 • Boşanma protokolü
 • Nafaka ve tazminat talepleri
 • Mutlak butlan davaları
 • Nispi butlan davaları
 • Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde tedbir kararları
 • Yabancı mahkemelerin verdiği boşanma kararlarının tanınması ve tenfizi
 • Yabancılarla evli olan çiftler için danışmanlık hizmetleri
 • Yabancı ülkede boşanmak isteyenler için hukuki danışmanlık
 • İddet süresinin kaldırılması
 • Velayetin değiştirilmesi
 • Babalık davası
 • Mal rejimlerine ilişkin sözleşmeler ve davaları hakkında danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Aile hukuku avukatı ve boşanma avukatının ilgilendiği davalar arasında olan Anlaşmalı boşanma davası, evli olan çiftlerin anlaşmaya vararak ayrılmalarını sağlayan davadır.

Çiftlerin anlaşmaya varmaları gereken konular; velayet, nafaka ve mal paylaşımı konularıdır.

Büyükçekmece Aile Hukuku Avukatı

Büyükçekmece aile hukuku avukatı boşanma davaları sürecinde müvekkilleri ile iletişim halinde bulunup, dilekçe hazırlanma işlemlerinde konu anlatımlı hazırlıklar yapmaktadır.

Boşanma evlilik akdini artık yürütemeyecek olan çiftlerin vermiş olduğu bir karardır. Çiftler boşanmaya karar verdiklerinde, boşanma davası ortak karar ile açabileceği gibi tek taraflı olarak ta boşanma davası açılabilir. Fakat tek taraflı olarak boşanma açacaksanız, ortada evlilik akdini sonlandıracak geçerli bir unsur olmalıdır ve bu unsurun ispat edilebilmesi şahit ve deliller olmalıdır.

Aile Hukuku kapsamında olan Zina sebebi ile boşanma davanızda geçerli bir unsur olmaktadır. Ama buradaki detayları bilmeniz gerekir. Aile Hukuku avukatı olarak makalemizde sizlerle önemli olan detayları paylaşacağız.

Zina Sebebi İle Boşanma

TMK m. 161’de Aile hukuku kapsamında olan zina sebebi ile boşanma şu şekilde açıklanmıştır; “Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir. Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Affeden tarafın dava hakkı yoktur”.

Belirtilen madde bize açık şekilde, bu boşanma sebebinin belirli bir zaman aşımı olduğunu ve bu belirtilen zamanda dava açılması gerektiğini anlatmaktadır. Ayrıca boşanma davası sürecinde iken mahkemede beyan ettiğiniz bu kusuru affedici davranışlarda bulunursanız eğer af kanunu geçerli olur ve affettiğiniz için davanız düşer.

Zina Sebebi İle Boşanma Yargıtay Kararı

Aile Hukuku avukatı olarak, zina sebebi ile boşanma Yargıtay kararı nasıl ve ne şekilde olmaktadır bir örnekle açıklayacağız.

“… Davacı- karşı davalı erkek karşı dava dilekçesinde “kadının zinası ve evlilik birliğinin temelinden sarsılması” sebeplerine dayalı olarak boşanma talebinde bulunmuştur. Bu durumda davacı-karşı davalı erkek boşanma sebebi olarak hem zina hem de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasını göstermek suretiyle özel ve genel boşanma sebeplerine birlikte dayanmak suretiyle dava açılmıştır. Mahkemece evlilik birliğinin temelinden sarsılması hukuki sebebine dayalı olarak boşanma kararı verilmiş, zina sebebiyle açılan boşanma davası yönünden olumlu ya da olumsuz bir karar verilmemiştir. Mahkeme, tarafların talep sonuçlarıyla bağlı olup; her bir talep hakkında ayrı ayrı verilen hükmü, kararın sonuç kısmında göstermesi gerekir. O halde davacı- karşı davalı erkeğin zina hukuki sebebine dayalı boşanma isteği hakkında olumlu ya da olumsuz bir hüküm kurulması gerekirken, bu husus üzerinde durulmadan karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir. (03.07.2017, 2017/2992-2017/8145)

Beylikdüzü Boşanma Avukatı

Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, küçükçekmece, Esenyurt, Silivri, Hadımköy, Bakırköy, beylikdüzü avukat büroları, Boşanma, anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası, boşanmada velayet, boşanma davasında nafaka, velayet davası, çekişmeli boşanma, nafaka davası açma ücreti, anlaşmalı boşanma fiyatları,
velayet davası avukatlık ücreti, anlaşmalı boşanma avukat ücreti,
çekişmeli boşanma davası ücreti.

Yukarıda geçen davalar hakkında bilgi almak için, Aile Hukuku avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.