Çalışma Konusunda Ekonomik Şiddet

Çalışma Konusunda Ekonomik Şiddet

Çalışma konusunda ekonomik şiddet kapsamı geçerli bir boşanma sebebi olur mu? Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz; “Ekonomik şiddet olan bütün davranışlar, aile birliğinin sarsılmasını ve orak hayatın çekilmez olmasına sebep olur. Böylesi yaşanan bütün durumlarda, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davası açılabilir”. Konu hakkında birkaç madde belirtmek gerekirse;

  • Çalışmamak
  • Eşi zorla çalıştırmak
  • Özellikle kadın eşin mesleği olduğu halde çalıştırmamak
  • Eşin işten çıkarılmasını sağlamak ve bu yönde davranışlarda bulunmak
  • Eşi uygunsuz işte çalıştırmak
  • Diğer sebepler

Resmi olan evlilik sadece resmi yolla bitirilebilir. Bu istem üzerine de boşanma davası açılır. TMK Kanunları kapsamına göre, dayanaklara uygun olmayan boşanma sebepleri geçerli sayılmaz. Çalışmada ekonomik şiddet geçerli olan bir unsurdur ve bu davada ispat yükümlülüğü davacının olmaktadır.

Eşin Çalışmaması Boşanma Sebebiyle Boşanma

Eşin çalışmaması boşanma sebebiyle boşanma olabilir mi? Bilindiği gibi, resmi olan evlilik birliği başladıktan sonra kişilerin birbirine karşı belli başlı yükümlülükleri olmaktadır. Evliliğin ve müşterek çocuğun giderlerinin karşılanması için de çalışmak ve para kazanmak, bu yükümlülüklerden biridir. Bu sebeple de eşlerin çalışma konusunda ekonomik şiddet içeren davranışlarda bulunması, evlilik birliğini sonlandırmak için geçerli bir sebep olmaktadır.

Eşlerin çalışmaması ekonomik şiddete yönelik bir davranış olduğundan evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davası açılabilir. Davalının; sürekli çalışmadığı, sürekli iş değiştirdiği, her girdiği işten çıktığı, eşine ve çocuğuna bakmadığı anlaşılıyorsa boşanmaya karar verilmelidir.

Çalışmada ekonomik şiddet başlıklı makalemizin son kısmında, uygunsuz işlerde çalışma kapsamı hakkında bilgi vereceğiz.

Uygunsuz İşte Çalışma Sebebiyle Boşanma

Uygunsuz işte çalışma sebebiyle boşanma nasıl olabilir ve bu kapsam nelerden ibarettir? Eşlerden her biri, meslek ya da iş seçiminde diğerinin iznini almak zorunda değildir. Fakat meslek ve iş seçiminde ayrıca bunların yürütülmesinde evlilik birliğinin huzuru, yararı göz önünde tutulmalıdır. Aksi olan durumlarda yapılan davranışlar, boşanma sebepleri kapsamı içerisine girer.

Eşin uygunsuz işte çalışması ekonomik şiddete yönelik bir davranış olduğundan evlilik birliğinin sarsılmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı da geçerli bir boşanma sebebi oluşur.

Çalışma konusunda ekonomik şiddet ve diğer boşanma sebepleri hakkında detaylı görüşme yapmak için, Boşanma Davası Avukatı ile görüşme yapabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Duygusal Şiddet Kapsamı makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder