Gayrimenkul Hukukunda Kapsam

Gayrimenkul Hukukunda Kapsam

Gayrimenkul hukukunda kapsam taşınmaz mallardan oluşmaktadır. Gayrimenkule dair olan davalar, kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır ve yaşanılan her durumda açılabilecek olan dava türü farklı usullere bağlı olmaktadır. Zaman aşımı süreleri geçirilmeden ve usulüne uygun olarak davalar açılmalıdır. Aksi olan durumlarda davanızın reddedilmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Gayrimenkul davalarında, avukat ile çalışma zorunluluğu bulunmamaktadır. Avukat, burada sizi hukuki olarak savunacak olan yetkili kişidir. Ayrıca konuya dair bilgisi ve eğitimi olan kişidir. Taşınmazlarla alakalı olan bu dava türleri günümüzde sıklıkla karşılaşılan davalardan olmaktadır. Bu davalar yaşanılan durumlara bağlı olarak, miras davaları ve aile hukuku davaları içerisinde görülebilir. Bütün bu sebeplerden dolayı gayrimenkul hukukunda kapsam değerlendirilmesi usulüne oldukça dikkat edilmelidir.

Gayrimenkul Davaları Nelerdir?

Gayrimenkul davaları nelerdir? Bu kapsamdan dolayı açılabilecek olan davaların başlıklarını belirtecek olursak;

  • Tapu ve tescil davaları
  • İstihkak davaları
  • Kamulaştırma davaları
  • Kira bedeli ve tescil davaları
  • İzale-i şuyu yani ortaklığın giderilmesi

Gayrimenkul hukukunun bir diğer kullanılan terimi de, taşınmazlar hukuku olmaktadır. İttifak hakkı oluşturması ile ön alım davaları haricinde istihkak ve kamulaştırma ile ilgili olan davalar doğrudan bu hukuk alanının kapsamında yer almaktadır. Bu davaların içerisinde ayrıca kira düzenlenmesine yönelik olan davalarda yer almaktadır. Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bu dava türü, aile hukukunda ve miras hukukunda da sıklıkla yaşanmaktadır. Gayrimenkul hukukunda kapsam oldukça geniştir ve bütün unsurların birbirine olan bağlantıları değerlendirilerek, dava açılması gerekmektedir.

Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma davaları, kamunun yararı gözetilerek açılan davalardandır. Özel mülk, arazi gibi gayrimenkullerin değerlendirme sonrasında fiyatları ödenerek kamulaştırma işlemlerine yapılan itiraz veya anlaşmazlıklara yönelik açılan davalardır. Burada yapılan fiyat değerlendirmesi, tamamen taşınmazın piyasadaki eder fiyatına göre değerlendirilmektedir.

Arazi ve arsalarda sıklıkla yaşanılan kamu davası, kamu ihtiyaçlarına uygun olması halinde ev, apartman vb. yerleşim yeri kapsamını da bünyesinde barındırır. Belediyeler, karayolları gibi kamu kurumları tarafından yapılan kamulaştırma işlemlerinde, acele kamulaştırma, trampa yoluyla kamulaştırma ve kısmi kamulaştırma yapılabilir.

Gayrimenkul hukukunda kapsam ve diğer gayrimenkul davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Esenyurt Avukat ile iletişime geçerek, danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Hileli İflas Suçu makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder