İddet Süresi Nasıl Kaldırılır

İddet Süresi Nasıl Kaldırılır

İddet süresi nasıl kaldırılır ve bu süre neden gereklidir? İddet süresi, evlilik birliği sonlanan kadın için geçerlidir. Burada belirtilen süre 300 gün olmaktadır. İddetten kasıt nedir diye sorulan soruların yanıtını verecek olursak; Bu süre kadının, oluşmuş ya da oluşabilecek bir gebelik durumuna karşılık alınan bir tedbirdir. Çünkü bu süre içerisinde Türk Medeni Hukuku Kanunu maddeleri gereğince kadınların evlenmeleri yasaktır. Yani kadınlar, evlilikleri bittikten 300 gün sonra evlenebilirler.

Kadın, belirtilen süre içerisinde hamile kalmışsa eğer doğan bebek ayrıldığı eşin nüfus hanesine yazılır. Bu sebeple de çocuğun kimlik vb. her etkeninde sorun yaşanması kaçınılmaz olur. İddet süresi nasıl kaldırılır sorusunun yanıtını vermeye devam ederken, konu hakkında yapılabilecek işlemlerden bahsedeceğiz.

İddet Süresi Kaldırılması İşlemleri

İddet süresi kaldırılması işlemleri, Mahkeme yolu ile yapılmaktadır. Bu işlemi avukat ile ilerletebileceğiniz gibi avukatsız da ilerletebilirsiniz. İddet müddeti mahkeme tarafından kaldırılan kadın, tekrardan istediği zaman evlilik yapabilir. Yani 300 günlük süreyi beklemekle yükümlü olmaz. Bu işlemlerin iletilmesi için; Yetkili olarak belirtilen doktordan hamile olunmadığına dair rapor alınmalı ve sonrasında dilekçe eşliğinde Adliye işlemleri yapılmalıdır.

İddetin kaldırılması davası açılırken usule ve esasa uygun bir hazırlık yapılmalıdır. Aksi olan durumlarda davanızın reddi gerçekleştirilir. Ayrıca belirtebiliriz ki; Bu davanın sonuçlanması ortalama 1 hafta ile 4 hafta arasında olmaktadır. Fakat davanızı avukat ile ilerlettiğiniz zaman hem işlemlerde yanlış usul ve esas olmaz, hem de zaman kaybı olmaz. İddet süresi nasıl kaldırılır sorusunun yanıtını verdikten sonra, bu sürenin erkekler için olan kısmını inceleyeceğiz.

Erkekler İçin İddet Süresi

Erkekler için iddet süresi var mıdır? Türk Medeni Hukuku, bu süreyi belirlerken ortada olabilecek gebelik durumunu göz önünde bulundurmuştur. Bu sebepten dolayı da erkekler için böyle bir süreç söz konusu değildir. Yani erkekler, boşanmaları kesinleştikten sonra talep ettikleri zaman tekrardan bir evlilik yaşayabilirler.

Aile hukuku kapsamında yer alan bu süre, Ülkemizde de genel olarak yaygın bir bilgi değildir. Bu sürecin neden var olduğu ya da nasıl kaldırılabileceği konusunda bilgi kirliliği de oldukça fazla olmaktadır. Bütün bu sebeplerden dolayı, hukuken her konuda olduğu gibi iddet süresi nasıl kaldırılır vb. konular içinde avukat desteği alınmalıdır. Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçmek için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

İş Sözleşmesi Nasıl Fesih Edilir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

2

Yorumlar (1)

Çocuk sahibi olamayan bi kadin ve bu sebepten dolayı boşanan bı kadın için de geçerli mi bu bekleme süresi Lig

Yorum Gönder