Siber Suçlar Para Cezası Ne Kadar

Siber suçlar para cezası ne kadar sorusunun kesinlikle tek yanıtı olamaz. Siber suçlar geniş bir kapsamdır ve her suçun hapis cezası da adli para cezası da farklılıklar göstermektir. Suçların cezaları hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • Haksız çıkar sağlama yoluyla bilişim suçları: Bu suçun cezası 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve 5000 güne kadar adli para cezasıdır.
  • Banka ve diğer kartların kötüye kullanılması: Bu suçun cezası işleniş şekline göre 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezasıdır.
  • Yasaklı cihazların kullanılması: Bu suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.

Siber Suçların Cezaları

Siber suça karışanların cezası sadece para cezası olmamaktadır. Suçun işlenme şekillerine göre hapis cezaları da suçun cezalarından olmaktadır. Siber suçlar para cezası ne kadar sorusu gibi araştırılan bir konuda suçun hapis cezası olmaktadır.

Siber suçlar ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan suçlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple de kolluk kuvvetleri içerisinde siber suçlara özel bir alan oluşturulmuştur. Kanunlar caydırıcı şekilde düzenlenerek toplum huzurunun devamlılığı sağlanmaya çalışılmıştır. Siber suçların bazılarının işlenmesi halinde verilebilecek hapis cezaları şu şekildedir;

  • Bilişim sistemini engelleme ve bozma: Bu suçun cezası 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.
  • Sistemdeki verileri bozma, değiştirme, yok etme, erişimi engelleme: Bu suçun cezası 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıdır.
  • Banka, kredi kurumu vb. kurumlara ait bilişim sistemi suçları: Bu suçların cezası 9 aydan 4,5 yıla kadar hapis cezasıdır.

Bilişim Suçlarında Zamanaşımı

Siber suçlar para cezası ne kadar başlıklı yazımızın bu kısmında siber suçlara dair belirlenen zamanaşımı süresinden bahsedeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki; bilişim suçları ve siber suçlar terim olarak aynı konuyu belirtmektedir.

Kanunlar tarafından her suçun şikâyeti hakkında zamanaşımı süresi belirlenmiştir. Kanunen belirlenen zamanaşımı süresi hak düşürücü süredir. Yani belirlenen bu süre içinde mağdur olan kişi şikâyet hakkını kullanmazsa, zaman aşımı süresi dolduktan sonra şikâyet hakkını kullanamaz. Ayrıca bu suçlar kapsamında her dava mağdur olan kişinin şikâyeti ile başlamaz. Savcılığında re’sen soruşturma başlatma yetkisi ve sorumluluğu vardır.

Bilişim suçlarının içeriği oldukça geniştir. Bu sebeple de her dava konusunun zamanaşımı süresi farklılık göstermektedir. Fakat belirtmemiz gerekir ki; bilişim yani siber suçlara dair olan en az zamanaşımı süresi 8 yıl olmaktadır.

Siber suçlar para cezası ne kadar ve siber suçlara dair detaylı bilgi edinmek için Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder