Adli Sicil Kaydı Silme

Adli sicil kaydı silme işlemi yapılabilir mi? Adli sicil kaydı teriminin halk arasında bilinen bir diğer terimi, sabıka kaydı olmaktadır. Adli sicil kaydı; kişi hakkında alınan güvenlik tedbirleri, kesinleşmiş hükümler ve mahkûmiyet bilgilerinin Adalet bakanlığına bağlı olarak Adli sicil ve istatistik genel müdürlüğü tarafından kayıt altına alınan işlemlerdir.

Kişilerin, Türk mahkemeleri ya da yabancı mahkemeler fark etmeksizin haklarında alınmış olan bütün kanuni kararlar adli sicil kaydında görülmektedir. E-Devlet sistemi, adli sicil müdürlükleri aracılığıyla bu belgeye ulaşılması mümkündür.

Adli sicil kaydı, Adli sicil ve istatistik genel müdürlüğü tarafından silinebilir. Silinme işleminden sonra bu bilgiler adli sicil arşiv kaydında yer alır.

Sabıka Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydı silme için Adli Sicil İstatistik Kurumuna başvuru yapılması gerekir. Başvuru kişi tarafından yapılabileceği gibi varsa vekil avukatı tarafından da yapılabilir. Yapılan başvuru dilekçe eşliğinde olmalıdır. Dilekçede beyan edilen bilgilerin haricinde, kişinin sicil kaydı sildirme koşullarına ulaştığının ispatları da belirtilmelidir.

Adli sicil kaydının silinmesine yönelik bilinmelidir ki;

  • Güvenlik tedbirleri ve ceza infazı tamamlandığı zaman adli sicil kaydı silinebilir
  • Şikâyetten vazgeçme unsuru gerçekleşirse ve ortada ceza mahkûmiyeti kalmazsa adli sicil kaydı silinebilir
  • Etkin pişmanlık etkenlerinde adli sicil kaydı silinir
  • Cezanın zaman aşımı süresi dolarsa, adli sicil kaydı silinebilir
  • Genel af ilan edilirse ya da kişinin ölümü gerçekleşirse adli sicil kaydı silinebilir

Sabıka Kaydına İşlenmeyen Bilgiler

Adli sicil kaydı silme yazımıza devam ederken, sabıka kaydında yer almayan bilgilerden bahsedeceğiz. Adli sicil kaydında yer alan bilgiler tamamen kişiye özel bilgilerdir. Kayıtlar oluşturulurken bazı bilgiler beyanda yer almaz. Sabıka kaydında işlenmeyen bilgiler hakkında kanun düzenlenmesi yapılmıştır. Adli sicil kanunu 5.maddesine göre, kişinin adli sicil kaydına alınmayan bilgileri şu şekildedir;

  • Disiplin suçları ve askeri suçların kapsamında olan mahkûmiyet kararları
  • Disiplin hapsi ya da tazyik hapsi alanında verilen mahkûmiyet kararları
  • İdari para cezaları
  • Uzaklaştırma alanında yer alan suçlar
  • HAGB kararları bütün şartları yerine getirildikten sonra kayda işlenmez

Adli sicil kaydı silme ve ceza hukuku davaları kapsamında yer alan tüm hukuki süreçlerle ilgili danışmanlık görüşmesi yapmak için, hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

0

Yorum Gönder