Ayıplı Mal Çeşitleri

Ayıplı Mal Çeşitleri

Ayıplı mal çeşitleri konusunu, kendi içinde 4 gruba ayırarak inceleyebiliriz.

Açık Ayıp: Ürün üzerinde gözle görülür derecede görülen ve ürünün hasarlı olduğu anlaşılabilen ayıp çeşidi olmaktadır. Bu konu hakkında örneklendirme yaparsak eğer; aldığınız ürün setinin herhangi bir parçasının kırık çıkması açık ayıp şekline örnek olacaktır.

Gizli Ayıp: Direkt olarak tespit edilemeyen veya gözle görülemeyen; malın kullanımı esnasında ve ileriki zamanlarda ortaya çıkan ayıp türü olmaktadır. Herhangi bir makinenin elektrik sisteminde sorun olması bu konu hakkında gösterilebilecek bir örnek olmaktadır.

Hukuki Ayıp: Ayıplı mal çeşitleri arasında yer alan bu mal çeşidi için şunları söyleyebiliriz; ürün üzerinde eksiklik, kırık gibi durumlar söz konusu değildir ama hukuki sebeplerden malın kullanımı kısıtlanmış ya da tamamen imkânsız hale gelmiştir. Telefonların kopyalanarak satışa sunulması sonucunda ortaya çıkan ayıplar bu konuya örnek verilebilir.

Ekonomik Ayıp: Üründen faydalanma derecesini azaltan, ekonomik değeri düşüren durumlar için geçerli bir olgudur. Özellikle kullanım kılavuzunda yazan özelliklerin üründe bulunmaması ekonomik ayıbı meydana çıkarır.

Ayıplı mal çeşitleri başlıklı makalemize, ayıplı maldan dolayı oluşan hak edişlerimizi belirterek devam edeceğiz.

Ayıplı Mal Ve Hizmet Yaşanınca Oluşan Haklar

Ayıplı mal ve hizmet yaşanınca oluşan haklar, tüketici haklarını korumaktan yana son yıllarda Ülkemizde de oldukça genişletilmiş Kanun maddeleri ile belirtilmiştir. Ayıplı mal veya hizmet ile karşılaşınca oluşabilecek haklar için birkaç madde belirtecek olursak;
-Satın alınan mala veya hizmete ödenen bedelin istenilmesi hakkı oluşur.
-Malın ayıpsız olan bir yenisiyle değiştirilmesi ya da hizmetin yeniden görülmesi hakkı oluşur.
-Malın ücretsiz olarak onarımını isteme hakkı oluşur.
-Ayıp oranında bedel indirimi isteme hakkı oluşur.

Ayıplı mal çeşitleri, hemen hemen her sektörde karşılaşılabilecek bir durum olabileceği gibi tüketicilerinde belirttiğimiz maddelerden herhangi birini talep etme hakkı bulunmaktadır. Satıcı veya sağlayıcı tüketicinin bu isteğini yerine getirmekle yükümlüdür.

Ayıplı Malın İade Süresi

Ayıplı malın iade süresi yasal garanti süresi kadardır. 2 yıl garanti varsa 2 yıl boyunca hak talep edebilirsiniz. Tüketicinin ilk 6 ay içerisinde başvurması halinde, teslim sırasında malın ayıplı olup olmadığının ispatı satıcının sorumluluğundadır. 6 aydan sonra yapılacak başvurularda sorumluluk tüketiciye aittir.

Ayıplı mal çeşitleri ve bu tarz davalarınız için, Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Basit gasp suçu hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

11

Yorum Gönder