Banka Ve Kredi Kartı Suçu

Banka ve kredi kartı suçu, Türk ceza kanunu madde 245 içeriğinde ele alınmıştır. Bu madde içeriğinde suçun işlenme şekilleri ve cezaları belirtilmiştir. Ayrıca bu suçun kapsamı, bilişim alanında suçlar alanında da yer almaktadır.

Dijital dünyanın sunmuş olduğu avantajlar, günlük hayatta her işin kısa sürede çözülmesini sağlar. Fakat bu avantajın bazı durumlarda dezavantajı da görülmektedir. Banka ya da kredi kartlarını kötü amaçlı olarak kullanan kişiler, bu alandaki suçların oluşmasını sağlar.

Banka y ada kredi kartlarının kötü amaçlı kullanılması, kopyalanması, çalınması vb. durumlarda kanunen gerçekleşen yaptırımlar vardır. İnternet sayfamızda yer alan diğer banka ve kredi kart suçu makale içeriklerimizde suça dair uygulanan adli para cezalarını ve hapis cezalarını bulabilirsiniz.

Banka Veya Kredi Kartı Suçunun Unsurları

Suçun unsurlarını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Kart sahibinin izni olmaksızın banka kartının veya kredi kartının kullanılarak yarar sağlanması
  • Başkalarının banka hesapları aracılığıyla kartlarının ya da kart bilgilerinin ele geçirilmesi
  • Kötü niyetli üretilen kartın satın alınması, üretilmesi, çoğaltılması vb. işlemlerin yapılması
  • Bank ya da kredi kartının alınması planlanmadan, kartın herhangi yerde bulunarak alınması ve kullanılması
  • Teknolojik aletlerden faydalanılarak ATM alanlarından kartın çalınması, kart bilgilerinin kopyalanması vb. diğer işlemlerin yapılması

Yukarıda belirttiğimiz unsurlar vb. diğer unsurların gerçekleşmesiyle birlikte, banka ve kredi kartı suçu işlenmiş olur.

Banka Kartının Kullanılmasında Ceza Verilmemesi

Banka ya da kredi kartının kötü amaçlı olarak kullanılmasında, adli para cezası uygulaması ve hapis cezası uygulaması yapılmaktadır. Hâkim, kanun koyucunun belirlediği ölçütlerde ve suçun kapsamı dâhilinde cezayı belirler.

Bazı koşullarda ise banka veya kredi kartının kullanılmasında cezai uygulaması yapılmaz. Tabii bu uygulamanın olabilmesi için kötü niyet etkeninin ortadan kaldırılması ve ispat edilmesi de gerekmektedir. Cezai işlem uygulamasından bu kapsam dâhilinde muaflık koşulları şu şekildedir;

  • Boşanmamış çiftten birinin kartı kullanması
  • Birlikte ortak yaşam alanında kalan kardeşlerden birinin kartı kullanması
  • Alt soy, üst soy, kayın hısımları, evlat edinilen veya evlatlık olan birinin üzerinden suçun işlenmesi durumunda cezai işlem yapılmaz.

Banka ve kredi kartı suçu ve diğer bilişim suçu, ceza hukuku suçu hakkında detaylı bilgi edinmek için Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder