Bankada Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır

Bankada soyadı değişikliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı; evlenen, boşanan ya da farklı resmi işlem sonrasında soyadını değiştiren herkesin araştırdığı bir konudur. Özellikle kadınlar evlilik sonrasında ya da boşanma sonrasında bu işlem için araştırma yapmaktadır. Çünkü evlilikle veya boşanma ile birlikte kadınların soyadında değişiklik meydana gelir. Tabi burada önemli olan bir unsurda evlenmenin veya boşanmanın unsurları olmaktadır. Örneğin; Evlenme sonrasında kızlık soyadını değiştirmeyen ve sadece bu soyadı ile hayatına devam eden kadının bankada soyadı değişikliği yapmasına gerek olmaz.

Banka resmi bir kurum olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple de burada yapılan bütün işlemlerdeki bilgiler, kimlik ve resmi dairelerde aynı şekilde olmalıdır. Kimlik ve resmi alanlardaki bilgiler aynı şekilde olmazsa, kişinin işlem yapması da olanaksız olur.

Bankada soyadı değişikliği nasıl yapılır sorusunun yanıtını açık şekilde belirtecek olursak; Bu işlemin yapılması oldukça kolaydır. Geçerli kimlikle bankaya giderek, bankadaki bilgilerin güncellenmesi talep edilir ve soyadı değişikliği gerçekleşmiş olur. Bazı bankalar bu değişikliği telefonla da yapabilmektedir.

Boşandıktan Sonra Banka Soyadı Değişikliği

Boşanma, evlilik birliğinin resmi şekilde sonlandırılmasıdır. Devlet kurumlarında boşanma resmi işlemler arasındadır. Bundan kaynaklı olarak da resmi şekilde sonuçları vardır. Soyadı değişikliği de bunlardan biridir.

Kadının soyadı farklı bir talep olmadığı sürece, boşanma sonrasında kızlık soyadına döner. Taraflar boşanma öncesinde kendi aralarında, kadının boşanma sonrasında da evlilik birliğindeki soyadını kullanmasına karar verirlerse, bu durumda soyadı değişikliği işlemi yapılmaz.

Kızlık Soyadını Kullanmanın Zararları

Bankada soyadı değişikliği nasıl yapılır sorusunun ardından, kızlık soyadını kullanmanın zararı olur mu sorusunu inceleyeceğiz. Kadın evlilik birliğine dâhil olana kadar, soyadı değişikliği işlemi yapmadığı sürece ailesinin soyadını kullanır.

Evlilik birliği ile birlikte kadın;

  • Sadece kocasının soyadını kullanabilir
  • Kocasının ve kızlık soyadını birlikte kullanabilir
  • Sadece kızlık soyadını kullanabilir

Yukarıda belirttiğimiz seçenekleri değerlendirmek, kadının kişisel seçimi olmaktadır. Evlilik öncesinde belirli iş alanında kariyer yapan pek çok kadın, günümüzde soyadını de değiştirmek istememektedir. Eski medeni kanunumuzda kadın evlilik sonrasında sadece kocasının soyadını kullanmakta zorunluydu. Fakat kanunlarda yapılan değişiklikle kadınların diğer seçenekleri kullanması da sağlanmıştır. Bütün değerlendirmeler sonrasında belirtmek gerekir ki; Kanunlara göre de uygun olan kızlık soyadını kullanmanın, kadına dair hiçbir zararı olmamaktadır.

Bankada soyadı değişikliği nasıl yapılır ve soyadı değişikliği işlemleriniz hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzla iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder