Boşanma Davası Harç Hesaplama

Boşanma davası harç hesaplama ne demektir? Boşanma davası, evlilik birliğinin sonlandırılması için yapılan işlemlerin bütünüdür. Kanunlarımıza göre, boşanma davası süreci avukatlı ilerletilebileceği gibi avukatsız şekilde de ilerletilebilmektedir. Fakat sürece dair hak kaybı yaşanmaması, sürecin daha hızlı ilerlemesi vb. diğer etkenlerden dolayı avukat eşliğinde dava ilerletilmesi her zaman kişinin avantajını sağlar.

Boşanma davanızı avukat eşliğinde ilerletecekseniz, harç ödemesi vb. diğer bütün ödemeleri anlaşmanız doğrultusunda avukatınız sizin adınıza yapacaktır. Eğer davanızı kendiniz ilerletecekseniz bütün bu ödemeler süresi içinde ve belirlenen yerlere kesinlikle ödenmelidir. Aksi olan durumlarda dava sürecinde hak kaybı yaşamanız kaçınılmaz olmaktadır.

Davalara dair olan ödemeler, Adliye veznesine ya da belirlenen özel kanallara yapılabilir. Dava süresinde mahkemeye sunulan dilekçelerin vb. evrakların gününde yapılması gibi, ödemelerin de gününde yapılması gerekir. Bütün davalar için geçerli olan harç vb. ödemeler, her yıl Baro tarafından belirlenir. Bu sebeple de boşanma davası harç hesaplama işlemi yapılırken yıllara göre yapılmalıdır.

Avukatsız Boşanma Davası Açma

Avukatsız şekilde boşanma davası açmak isteyen kişi, ilk olarak hangi tür boşanma davasının gerçekleşeceğini belirlemelidir. Türk Medeni Hukukuna göre boşanma türleri; Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve eylemli ayrılık nedeniyle boşanma davası şeklindedir. Belirttiğimiz bütün boşanma türleri hem dava açılım süreci, hem de davanın ilerleme sürecinde farklılıklar gösterir.

Dava açmak isteyen kişi ya da hakkında dava açılan kişi, boşanma davasını avukatsız şekilde ilerletebilir. Fakat bu düşünceye sahip olan kişi, dava sürecine dair bütün detaylar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aksi olan durumlarda kişi hak kaybı yaşar ve davasının reddi gerçekleşebilir.

Avukatsız ilerletilen boşanma davalarında;

  • Davanın açılma şekli
  • Davanın açılma nedeni
  • Ödenmesi gereken harçlar
  • Süresi içinde mahkemeye teslim edilmesi gereken dilekçeler
  • Süresi içinde teslim edilmesi gereken delil ve şahitler
  • Diğer bütün evraklar özenli şekilde takip edilmelidir

Anlaşmalı Boşanma Davası Harç Hesaplama

Boşanma davası harç hesaplama detayları her dava içeriğinde farklılık göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davası, Türk Medeni Hukukunda yer alan en kısa davalar içerisinde yer alır. Bu dava türü avukatlı şekilde ilerletildiğinde en fazla 1 ay içerisinde sonuçlanır. Fakat avukatsız ilerletildiğinde 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanabilir.

Anlaşmalı boşanma davası süreci başlatılmadan önce; Protokol düzenlemesi ve anlaşmalı boşanma davası dilekçesi düzenlenmelidir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; Anlaşmalı boşanma için taraflar 1 yıllık evlilik sürecini doldurmalı ve boşanma dâhil bütün boşanmanın sonuçlarını kabul etmelidir.

Anlaşmalı boşanma davalarında, dava açılma işlemi yapılırken Adliyeye ödenmesi gereken dava açma harçları ödenmelidir. Bu dava içeriği tek celseden oluştuğu için, diğer davalarda oluşan ek harç ödemeleri olmamaktadır. Dava açılma ve ilerletmeleri kapsamında olan harç ödemeleri her yıl düzenli olarak değişikliğe uğradığı için, bu dava türünde de geçerli olan harç ödemelerinin en net ücretlerini Adliyeden ya da avukatlardan öğrenebilirsiniz.

Boşanma davası harç hesaplama ve boşanma davası süreçleri hakkında detaylı bilgi edinmek için, Büyükçekmece Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

0

Yorum Gönder