BİLİŞİM AVUKATI

Bilişim avukatı, bilişim suçları kapsamına giren eylemlerin hukuki sonuçları bakımından çözümünü sağlayan bilişim ve internet hukuku alanında deney sahibi olan avukattır.

Bilişim hukuku, özellikle son yıllarda internetin, hayatımızdaki yerinin büyümesi sonucunda bazı kanuna aykırı davranışların internet üzerinden işlenmesi olanağını sağlaması sonucu ihtiyaçtan doğan bir hukuki alandır. Bilişim suçlarına bazı örnekler verecek olursak;

-TCK 243; Bilişim sistemlerine girme suçu

-TCK 244; Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

-TCK 245; Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

-TCK 246; Tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

Yaşadığımız çağın teknolojik bir çağ olmasından dolayı bilişim suçları hukuki anlamda geniş bir bölüm kapsamaya başlamıştır. Bilişim suçları konusunda Bilişim Hukuku Avukatı olarak görev yapan Av. Merve Arı’nın uygulamada en sık karşılaştığı konular; internetten içerik kaldırma, şantaj, bilişim sistemine girme suçu vb. konulardır.

Bilişim Hukuku Avukatı

İnternetten içerik kaldırma ve erişimi engelleme, koşulları varsa bilişim avukatı tarafından sulh ceza hâkimliğine başvurularak karar alınmasıyla mümkündür. İnternette yayınlanan resim, video, haber, yorum vb. içeriklerin kaldırılması şartları 5651 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Bilişim avukatları tarafından internet üzerinden yayımlanan içeriğin kaldırılması veya içeriğin yer aldığı web sitesinin ilgili bölümüne (URL) erişiminin engellenmesi şu hallerde mümkündür:

-Kişilik haklarının ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi

-Suç işlenmesi nedeniyle erişimin engellenmesi

-Özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi

-5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ihlali nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişim hizmetinin durdurulması

-İnternette unutulma hakkının kullanılması nedeniyle içeriğin kaldırılması veya erişimin engellenmesi

-Kamu yararı ve düzeni nedeniyle erişimin engellenmesi

Bilişim Hukuku Avukatı olarak internet suçları içerisinde sıklıkla yer alan hakaret, şantaj, taciz gibi eylemlerden dolayı yaşanılan sorunlar için müvekkillerimize dava sırasında avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Avukat

Her ne kadar teknoloji ilerlese de bazen yapılan yanlış incelemeler ya da bilinçli olarak zarar vermek adına haksız yere kişiler hakkında şikâyetlerde bulunularak dava açılmasına sebebiyet vermektedir. Bilinen ve yaşanan en çok karşılaşılan örnek ise; bir şirkette çalışan kişinin işten kötü şartlarda ayrılması sonrasında, kendisi hakkında şirket bilgilerini silmek suçlarından şikâyetlerde bulunulmasıdır.

Bu gibi durumlarda da yine şüpheliler hakkında dava açılarak ceza almaları talep edilmektedir. Büyükçekmece Avukat olarak bu tarz davalara da bakılmaktadır.

Büyükçekmece Avukat olarak bilişim hukuku ile ilgili yaptığımız çalışmalar için detaylı bilgi almak isterseniz sitemizi inceleyip bize ulaşabilirsiniz.

0

Yorum Gönder