BİLİŞİM AVUKATI

Bilişim suçları, internet ve bilgisayar kullanımının hızla artması ile giderek artan bir suç unsuru olmuştur. Her geçen gün yenilenen teknoloji ile verileri koruyan sistemlerin açıkları daha kolay tespit edilmekte, paralel olarak ta yine sistemlerin güvenliği daha ileri teknolojilerle güvenlik altına alınmaktadır. Teknolojik yenilikleri takip etmeyen ve yenilenmeyen bilişim sistemleri ise güvenlik açıkları ile kullanıcılarını tehlikeye atmaktadır.

Av. Merve Arı, Esenyurt Bilişim Hukuku Avukatı olarak müvekkillerine daha fazla yardımcı olmayı hedefleyerek Arı Hukuk Bürosunu kurmuştur.

Bilişim Hukuku Avukatı

Banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu, kredi ve banka kartlarının yaygınlığı ile en sık ve kolay işlenen bilişim suçudur. Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunun bilişim suçları arasında düzenlenmesinin nedeni kartların kullanılırken elektronik araçlar kullanılarak fiziksel yöntemlerle veya internet kullanılarak bilişim sistemleri üzerinden suçun işlenebilmesidir. Bu duruma örnek verecek olursak; pos cihazları üzerinden yapılan sahtekarlıkların tespiti, internet üzerinden yapılan alışverişlere kart bilgilerinin izinsiz kullanılması veya kartlara fiziksel erişim nedeniyle doğrudan bankamatikten yapılan havaleler veya çekimlerin tamamı banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçunu oluşturur.

Bilişim Hukuku Avukatı olarak, banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu davalarında dava sürecindeki delillerin toplanması konusunda müvekkillerimiz için geniş bir bilgiye sahip olmaktayız.

Esenyurt Avukat

Avukat, Bilişim Hukuku konusunda facebook, instigram, twitter vb. uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen suç unsurları konusunda danışmanlık ve dava süreci ilerletmekte müvekkillerine adaletin ışığında yardımcı olmaktadır.

Bilişim suçları ile internet üzerinden özel hukuk uyuşmazlıklarına yol açan fiillerin ispatında IP adresinin tespiti çok önemlidir. IP adresi, internet bağlanan her bilgisayara sistem tarafından ayrı ayrı verilen bir nevi kimlik bilgisidir. İki tür IP adresi vardır. Servis sağlayıcıdan IP adresi ona göre öğrenilmelidir.

IP adresinin yeterli olmadığı durumlarda GSM şirketleri tarafından bir IP adresi, birden fazla kişiye PORT yapılarak verilir. Bu nedenle bilgisayardaki programların iletişimi için IP ve port numarası olmak üzere iki tane adres numarası gerekmekte, IP adresi port numarası olarak gösterilmektedir. Bilişim avukatları, IP adresinin tespitinin gerekli olduğu durumlarda adliye bilirkişi listesine kayıtlı teknik uzmanlardan destek almalıdır.

Bu yazımızda Bilişim Hukuku ile ilgili bilgiler vermeyi hedefledik. Davanızla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avukat, Av. Merve Arı’ya ulaşabilirsiniz.

0

Yorum Gönder