Bilişim Avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı terimi ve bu terimin ilerlemesi Ülkemizde 2000’li yıllarda başlamıştır. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte her geçen yıl bilişim davaları daha da gelişmiştir. İnternet herhangi bir şeyin araştırılmasında ilk başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Fakat bazı kişilerin bu durumu kötü amaçlı kullanması ile birlikte günümüzü kolaylaştıran ve bilgi edinilmesini sağlayan internet bazı durumlarda zararlı bir hal almaya başlamıştır.

Bilişim avukatı,  TCK’da “Bilişim Alanında Suçlar” başlığı altında düzenlenen suçlar hakkında çalışmalar yapmaktadır. Düzenlenen maddedeki suçları belirtecek olursak;

1) Bilişim sistemine girme

2) Bilişim sistemlerini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

3) Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

4) Yasak cihaz veya program kullanılmasıdır.

Bilişim Avukatıyla Dava İlerletmek Zorunlu mu?

Bilişim avukatıyla dava ilerletmek zorunlu mu? Kanun koyucu bu durumda nasıl bir yol göstermektedir?

Bilişim avukatıyla çalışmak, hukukun birçok alanında olduğu gibi burada da zorunlu değildir. Avukat ile dava ilerletmek, size yol göstericinizin ve hak savunucunuzun olması demektir. Bu konu hakkında tamamen bir avukat gibi bilgi sahibi değilseniz; davanızı usule uygun olmayan şekilde açabilirsiniz. Bu durumda davanızın reddedilmesine sebep olur. Ayrıca, davanız ilerlerken yapacağınız herhangi bir yanlış, davanızın seyrini değiştirebilir ve hak kaybı yaşamanıza sebep olabilir.

Bilişim suçu söz konusuysa gerek mağdur gerekse failin hak kayıplarını önlemek ve süreçleri hızlandırmak adına bilişim avukatı ile çalışması şiddetle önerilmektedir. Belirtmek gerekir ki; adaletin geç gelmesi bazı durumlarda sonuca olumlu etki yapmayacaktır.

Sosyal Medyada Uygunsuz İçerik Kaldırılması

Sosyal medyada uygunsuz içerik kaldırılması istemi, özellikle kişilerin özel hayatına uygunsuz davranışlardan kaynaklı bir durumdur. Yani herhangi birinin sizin izniniz olmadan resim, video gibi bir görüntüyü paylaşması yasak olan bir durumdur.

Haber sitelerinde, forum sitelerinde, video paylaşım sitelerinde ya da diğer türdeki sitelerde yer alan, gerçeği yansıtmayan, karalama amacıyla yayınlanmış, itibar zedeleyen birçok yayın görebilmemiz mümkündür. Uygunsuz olan içeriklerin internet sitelerinden kaldırılması, söz konusu sitelerden yapılan bu tür yayınların silinmesi adına bilişim avukatı, URL engellemesi, içeriğin silinmesi ya da internet sitesinin kapatılması gibi yaptırımların uygulanması yönünde çözüm sunabilmektedir.

Bilişim avukatı ile görüşmek istediğiniz konular için, Esenyurt Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Fikri mülkiyet hukuku hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder