Bilişim Suçu Davası Nasıl Açılır

Bilişim Suçu Davası Nasıl Açılır

Bilişim suçu davası nasıl açılır ve nelere dikkat edilmelidir? Bu davayı açmak için, öncelikle suç unsurunu içeren konu için, oradaki dijital delilleri toparlamak lazım. Örneğin; Size gönderilen hakaret ya da tehdit içeren bir mail bile bunun için delil kaynağı olur. Bu durumda mail kesinlikle silinmemelidir. Deliller toparlandıktan sonra Savcılığa şikâyet başvurusu yapılmalıdır. Siber suçlarla görevli şube müdürlüğü bu alanda yetkilidir.

Bilişim suçları ile mücadele için kurulan TİB Birliği, suç işleyen ya da suça teşebbüs eden kişilerle ilgili olarak araştırma yapmakla yükümlüdür. Hafif ve ağır olarak ayrım yaşayan bilişim suçlarının, belirtilen bu orana ceza yaptırımı vardır. Bazı davaların sonrasında, tazminat davası açılma hakları da bulunmaktadır.

Bilişim suçu davası nasıl açılır sorusunun yanıtını verdikten sonra, bilişim sistemini engelleme, verileri yok etme vb. işlemler hakkında bilgi vererek yazımıza devam edeceğiz.

Bilişim Sistemine Girişi Engelleme

Bilişim sistemine girişi engelleme, bozma, verileri yok etme ya da değiştirme suçu, Türk Ceza Kanunu madde 244’te yer almaktadır. Bu suç aslında TCK madde 244/1 ve 244/2 bakımından mala zarar verme suçunun özel bir görünüş biçimini oluşturmaktadır. Bilişim sistemi ve onun içerdiği verilerin, mala zarar verme suçunun konusunu oluşturan mal kapsamı içerisinde ele alınmamasından kaynaklanan boşluğu doldurmak amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle, ilk iki fıkrada düzenlenen suçlar bakımından mala zarar verme suçunda olduğu gibi, mülkiyetin bu suçla korunduğu da söylenebilir.

Bilişim suçu davası başlıklı makalemizin son kısmında, bank kartının ve kredi kartının yasa dışı kullanılması hakkında bilgi vereceğiz.

Banka Ve Kredi Kartının Kötüye Kullanılması

Banka ve kredi kartının kötüye kullanılması suçu genel olarak, Türk Ceza Kanunu madde 245’de yer almaktadır. Suçun faili, kartın kullanıcısı dışında herhangi bir kişi olabilir. Gerçekten, bu suçun oluşması için failin, “bir başkasına ait kartı” ele geçirmiş veya elinde bulundurmakta olması aranmaktadır.

Suçun mağduru, banka veya kredi kartının taşıyıcısıdır. Suçun oluşması bakımından yararın failin kendisine ya da bir başkasına sağlanmış olması arasında fark yoktur.

Bilişim suçu davası nasıl açılır ve diğer bilişim suçları ile ilgili olarak detaylı görüşme taleplerinizde, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bilişim Sistemine Girme Suçu ve Cezası hakkında bilgi sahibi olmak için, bir sonraki yayınımızı inceleyiniz.

0

Yorumlar (6)

Konsolosluk müdür yardımcısı sosyal medya üzerinden bana ulaştı, başlarda Kore’de burslu okumama yardım edeceğini devlet bursu alabileceğimi söyledi bugün ise evlenme teklifi etti, 30 yaşında adam bunları yapan, ben daha 17 yaşındayım mesajları tek tek size iletebilirim , dava açabilir miyiz acaba adama, başka insanları da kandırmasını istemiyorum

bence internette filan hiç uğraşmadan direk savcılığa gitmeliydin

Instagram hesabım çalındı ve bilgilerim değiştirildi. Şikayetçi olmak istiyorum ne yapmam gerekiyor

Yardım eder misiniz numaram yayıldı lütfen Instagram isimleri var favex.d yardım edin…

Birisi onu sosyal medya hesabını caldigimi idda ediyor ve beni savcilikla tehdit ediyor hiçbir kanıtları yok benim tehdit ettiklerine dair kanitlarim var ss lerim var ne yapmaliyim

Birisi bana internet üzerinden sövdü ve hala dava ile dalga geçiyor

Yorum Gönder