Boşanmada Tehdit Şekilleri

Boşanmada Tehdit Şekilleri

Boşanmada tehdit şekilleri nelerdir ve bu konuda alınabilecek önlemler nelerdir? Tehdit vb. davranışlar, boşanma davası açılmadan önce görüldüğü gibi, boşanma davası sırasında ve hatta sonrasında bile görülmektedir. Tehdit birçok yol izlenerek yapılan bir eylemdir. İletişim araçlarıyla yapılabileceği gibi, yüz yüze ya da başkası aracılığı ile de yapılabilmektedir. Yapılan tehdidin içeriğinde maddi unsurlar ve manevi unsurlar yer almaktadır.

Tehdit eyleminin yapılması ya da söylenilen eylemin gerçekleştirilmesi, evlilik birliğini temelinden sarsacak bir etkendir. Yapılan tehdidin bir kerelik bile olması, Mahkeme açısından önemli bir etkendir. Bu sebepten dolayı boşanma davası istemi olabilir. Ayrıca gerekli koruma tedbirlerinin alınması içinde, yetkili mercilere başvurular yapılmalıdır. Boşanmada tehdit şekilleri geliştiği anda, koruma kararı vb. önlemler alınır.

Eşe Yönelik Yapılan Tehdit

Eşe yönelik yapılan tehdit, Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bir eylem olmaktadır. Gerek evlilik birliği içerisindeyken, gerekse evliliğin boşanmayla sonuçlanmasından sonra pek çok kişi tehdit almaktadır.

Eşine karşı tehdit eyleminde bulunan evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasında, duygusal şiddete yönelik bir davranış olduğundan boşanma konusu davranışlardan olmaktadır. Yani tehdit alan eş, karşı tarafa haklı sebeple boşanma davası açmış olur. Tehdit edilen taraf, karşı tarafa karşı koruma kararı alabilir. Bu durumda tehdit eden tarafın, karşı tarafa yaklaşması Kanunen yasak olan bir durumdur. Ayrıca verilen koruma kararının kapsamına göre ne şekilde olursa olsun iletişim kurması da yasaklanabilir. Boşanmada tehdit şekilleri sadece kişiye yönelik değil, bazen de aileye ve çocuklara yönelik olmaktadır.

Çocukları Tehdit Etmek

Çocukları tehdit etmek ve aileyi tehdit etmek de, aile birliğini bozan davranışlardan olmaktadır. Eşe yönelik yapılan tehdit evlilik birliğinin bütünlüğünü bozduğu gibi, davalının çocuklarına karşı tehdit eyleminde bulunması da evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasında, duygusal şiddete yönelik bir davranış olduğundan boşanma konusu olmaktadır.

Eşin ailesini tehdit etmekte, boşanma davasını oluşturan sebeplerden olmaktadır. Tehdit kapsamında açılan davalarda, beyan edilen eylemleri ispat yükümlülüğü davacı tarafa ait olmaktadır. İspatı, delil ve şahitlerle yapmak mümkündür. Aksi olan durumlarda, mahkeme beyanları gerçek dışı olarak kabul etmektedir.

Boşanmada tehdit şekilleri ve boşanmaya dair olan bütün konularınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Avcılar Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Boşanma Nedenleri Nelerdir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder