Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit nedeniyle boşanma Türk Medeni Kanun’unda yer alan bir olgu olmaktadır. Bu boşanma istemi için bilinmesi gereken belli başlı durumlar olmaktadır. Yani, hangi durumlar ve nasıl oluşan tehdit durumları geçerli olan sebebe dayanmaktadır. Belirlenen sebep geçerli bir olguya dayanmıyorsa boşanma davası açma hakkınız bulunmamaktadır. Bunu bilmeden açacağınız dava usule aykırı olacaktır.

Tehdit eylemi mahkeme tarafından kabul edilen geçerli bir boşanma sebebi olmaktadır. Fakat burada esas olan durum bu oluşan olgunun geçerlilik durumu ve ispatı olmaktadır.

Tehdit Kavramı

Tehdit kavramı evlilik birliğini sonlandırmak için geçerli olan bir sebeptir ve bu durumun bir kere bile yapılması mahkeme için geçerli olan bir olguyu oluşturur. Peki, tehdit kavramının içeriğini neler oluşturur. Tehdit kavramını şekillere ayırmamız gerekir. Makalemize devam ederken bu konu hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Boşanmada Tehdit Şekilleri

Boşanmada tehdit şekilleri tek hayata kast unsuru ile olmamaktadır. Tehdit eylemi için geçerli olacak unsurlar hakkında bilgi verecek olursak;

Eşi Öldürmekle Tehdit Etmek: Eşi öldürmekle tehdit etmek, boşanma nedeni sayılır. Bu durum, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına ve ölüm tehdidine maruz kalan kişi açısından ortak hayatın devam ettirilememesine neden olacağından dolayı, boşanma davası açılabilir.

Evi Terk Etme, Eşi Evden Kovma Tehdidi Yapılması: Evlilik içerisinde gerçekleşebilecek tehdit unsurlarından birisi de eşi evden kovacağı tehdidinde bulunmak ya da evi terk edeceği tehdidinde bulunmak olabilir.

İntihar Etmekle Eşi Tehdit Etmek: Evlilik içerisinde eşi tehdit etme yollarından birisi de intihar etmekle eşi tehdit etmek ya da kendisine zarar vermekle eşi tehdit etmek yer alabilir. Bu davranışı sergileyen kişiye karşı boşanma davası açılabilir.

Eşi Boşanmakla Tehdit Etmek Nedeniyle Boşanma: Eşi sürekli olarak boşanmakla tehdit etmek, tehdit nedeniyle boşanma davası açılabilmesi için öne sürülebilecek boşanma nedenleri arasındadır. Eşi boşanmakla tehdit etmek de ortak yaşam kurulmasını engelleyen davranışlardandır ve bu durum açılacak olan boşanma davası içerisinde ispat edilerek evlilik yasal olarak sonlandırılabilir.

Tehdit nedeniyle boşanma ve Aile hukuku davalarına ilişkin olarak detaylı bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

8

Related Posts

Yorumlar (2)

Boşanma aşamasındayız ve ilk mahkeme görüldü ve ilk mahkeme sonunda eşim beni ölümle tehdit etti ikinci mahkeme görülecek belgeli olarak dosyaya konuldu ve bu tehdit olduğu için hakimin ikinci mahkemede beni boşama oranı nedir

Aynı durumdayız cnm.ben düşün 15 günlük evliyim ve bana sürekli diyorki benden kork. Aklımdan kork. Seni cildirticam delirticem vs.sürüneceksin falan. Ses kaydı aldım epey. Buda biyana ailemin önünde çok iyi biri. Anlattım inanmadılar. Üste dediler bosanirsan seni evlatliktan reddederiz.

Yorum Gönder