Evlilik Sonrası Soyadı Değişikliği Davası

Evlilik sonrası soyadı değişikliği davası hangi koşullarda açılır? Kadın evlilik sonrasında birkaç farklı seçenekle soyadı kullanabilir. Bunlar;

  • Evlilik sonrası kadın, sadece kocasının soyadını kullanabilir
  • Evlilik sonrası kadın, hem kocasının soyadını hem de kızlık soyadını kullanabilir
  • Evlilik sonrası kadın, sadece kızlık soyadını kullanabilir

Kadın hangi şekilde soyadı kullanacağına evlilik öncesinde karar verirse, bu durumu nikâh öncesinde resmi memurlara iletmelidir. Kadın yazlı ya da sözlü şekilde bu bildirimi yapabilir. Yapılan bildirim sonrasında da evraklar düzenlenir ve kadının soyadı kullanım şekli onaylanır.

Kadın evlenirken kocasının soyadını almaya karar verirse, bu karar değiştirilmez bir unsur değildir. Kadının isteğiyle soyadına kendi soyadı eklenebilir ya da sadece kendi soyadını kullanabilir. Bahsi geçen uygulamanın yapılabilmesi için beyanname düzenlemesi gerekir.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadı Kullanma

Evlilik sonrası soyadı değişikliği davası açılabileceği gibi konu hakkında farklı işlemlerde yapılabilir. Evlenmeden önce sadece kendi soyadını ya da çift soyadı kullanmak isteyen kadın, nikah öncesinde soyadı değişikliği dilekçesi doldurmalıdır. Nikâh başvurusu yapılırken bu uygulama da yapılabilir.

Evlendikten sonra bu işlemi yapmak isteyen kadın, Nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak beyanname düzenleyebilir. Beyanname haricinde mahkemeye de başvuru yapılarak soyadı değişikliği gerçekleşebilir.

Dava süreci başlatılarak soyadı değişikliği yapılabilmesi için görevli ve yetkili mahkemelerin doğru şekilde tespit edilmesi gerekir. Aksi olan durumda eksi veya yanlış işlemden dolayı talep reddedilir. Evlendikten sonra soyadı değişikliği davası için görevli mahkeme, asliye hukuk mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise bağlı bulunan yerdeki mahkemedir.

Boşanmada Kadının Soyadı Değişikliği

Boşanma davasının başlamasıyla, karı ve koca arasındaki ortak hayat sonlanır. Boşanma davasının kesinleşmesiyle birlikte de karı ve koca sıfatları ortadan kalkar ve ortak hayat resmi şekilde sonlanmış olur.

Resmi şekilde ortak hayatın sonlandırılmasıyla birlikte, taraflar arasında maddi ve manevi bazı sonuçlar meydana gelir. Bunlardan biri de, kadının soyadının değişikliğidir. Kadın, boşanma davasının kesinleşmesiyle birlikte kızlık soyadına geri geçiş yapar.

Kadın boşanma davasından sonra, daha önceden de kullanmış olduğu şekilde kocasının soyadını kullanmaya devam etmek isteyebilir. Kadının bu talebine neden olabilecek geçerli sebepleri varsa, mahkemeye bu bildirim yapılır ve verilen karar göre soyadı değişikliği gerçekleşir.

Evlendikten sonra soyadı değişikliği davası ve aileye dair olan tüm dava konuları detaylı görüşme yapmak için Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

0

Yorum Gönder