Genel Affın Hukuki Neticeleri

Genel Affın Hukuki Neticeleri

Genel affın hukuki neticeleri nelerdir? Af kapsamı pek çok suçtan mahkûm olan kişileri ilgilendiren bir durumdur. Son yıllardır Ülkemizde de oldukça fazla haberin olmasına sebep olan af konusu, kendi içerisinde 2 kısma ayrılarak incelenmektedir. Bunlar; Özel af ve genel aftır. İnternet sayfamızda yer alan makale içeriklerinde her iki af çeşidi ile alakalı pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz.

Genel af, kamu davasının düşmesi veya ceza mahkûmiyetinin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması sonucunda oluşan eylemdir. Bu kapsam, Türk Ceza Kanunu madde 65/1’de yer almaktadır. Genel af ve özel af öncesinde ödemesi yapılan Adli para cezaları ve diğer ödemeler, af kapsamının yürürlüğe girmesinden sonra geri talep edilemez.

Genel Affın Sonuçları

Genel affın neticeleri yani genel affın sonuçları nelerdir sorusunun yanıtını, yazımızın bu kısmında bulabilirsiniz. Bu sorunun yanıtını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Ceza muhakemelerinde açılan ve devam edem kamu davaları hakkında düşme kararı verilir
  • Affa uğrayan bütün cezalar, adli sicil kaydının silinmesinden sonra sicilden de çıkartılmış olur
  • Kesinleşmiş ceza mahkûmiyeti yaşanılacak olan bütün sonuçlarıyla birlikte ortadan kalkar, hükmün infazı yapılmaz
  • Genel affın olmasıyla, ilerletilmekte olan savcılık soruşturmasında takipsizlik kararı verilir
  • Memur ya da diğer kamu görevlileri hakkında verilen disiplin cezasına bir mahkûmiyetin sonucu olarak kara verilmişse, mahkûmiyetin genel affa uğramasıyla istenilen disiplin cezası da ortadan kaldırılır

Genel affın hukuki neticeleri başlıklı makalemizin son kısmında, Türkiye’ deki olası af sisteminden bahsedeceğiz.

Türkiye’de Af Süreci

Türkiye’de af süreci başlaması ve ilerlemesi belli başlı sistemlerin oluşmasına bağlı olmaktadır. Türkiye’de toplumsal uzlaşma ve barış yasası niteliğinde olacak ayrımsız bir genel af çıkarılması için belli başlı kapsamların detaylıca incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde son zamanlarda sürekli olarak gerek sosyal medyada, gerekse haberlerde yer alan daimi konu af olmaktadır. Mahkûmların ve ailelerinin de sürekli olarak takip ettikleri bu konu, halen bir sonuca ulaşmamıştır. Türkiye’de çıkartılan en son af, Rahşan affı olmaktadır.

Genel affın hukuki neticeleri ve ceza davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Esenyurt Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

İhbar Tazminatı Alma Şartları ile ilgili bilgi almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder