İş Sözleşmesinin Sonlandırılması

İş Sözleşmesinin Sonlandırılması

İş sözleşmesinin sonlandırılması konusu ve içeriğindeki kapsamları, İş Kanunları maddelerinde geniş bir yere sahip olmaktadır. İşçinin ve işverenin karşılıklı olarak bu konuda uyum sağlaması gereken kuralları vardır. İş Kanunlarında belirtilen bu unsurlara uyum göstermeyen taraf hakkında, işlem yapılması kaçınılmaz olmaktadır.

İş akdi sonlandırılırken (geçerli bir sebep olmaksızın), kıdeme göre ihbar süresi kullandırılmalıdır. İhbar süresi, işçinin yıllık kıdemine göre değişmektedir. Ayrıca işçinin bu süreçte, iş arama izni de, İş Kanunları tarafından kendisine tanınmış bir hak olmaktadır. İş akdinin sonlandırılmasında ödenmesi gereken ücretlerde, işveren tarafından işçiye “tazminat hakları” başlığı altında ödenmelidir. Aksi olan durumlarda, işçinin hakları olmaktadır. İş sözleşmesinin sonlandırılması, işçinin kusurlu davranışlarından kaynaklandığı gibi, farklı sebeplerden yani işçinin kusuru olmadan da gerçekleştiği görülmektedir.

Haksız Fesih

Haksız fesih, işçiler için geçerli olan bir terimdir. İşveren, işçinin iş akdinin sonlandırılması için geçerli bir sebebi yokken, iş anlaşmasını fesih ediyorsa bu kavram geçerli olur. İş Kanunları gerekliliğince bu şekilde iş sözleşmesi fesih edilen işçiye, bütün Kanuni hakları ve tazminat hakları ödenmelidir. Aksi olan durumlarda işverenden bunları Kanuni olarak talep eder.

İşçi yaşadığı haksızlıktan dolayı ilk olarak Arabuluculuk sistemine başvurur. Arabuluculuk sistemi ile işveren ve işçi arasında uzlaşma sağlanamazsa, mahkeme yolu açık olmaktadır. Dava süreci bundan sonra başlatılır ve taraflar haklı olan yönlerini ispat eder bu süreçte.

İş sözleşmesinin sonlandırılması başlıklı makalemizin son kısmında arabulucuya dair bilgiler vereceğiz.

Arabuluculuk Sistemi

Arabuluculuk sistemi, son yıllarda Ülkemizde de, Kanuni olarak başvurulan bir sistemdir. Özellikle belli başlı iş davalarında kullanılması mecburi olan bu sistem, hem Adliyelerdeki iş alanını rahatlatmakta, hem de kişilerin sorunlarının en kısa zamanda çözüme ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sistemle pek çok kişi dava sürecinin zorlu aşamalarını yaşamadan, sonuca ulaşabilmektedir. Ayrıca bilinmelidir ki; Arabuluculuk sisteminde gizlilik politikası en temel esaslardan olmaktadır.

Arabuluculuk sisteminde dâhil olan bütün konular, ilk olarak arabulucuya başvurularak çözüme ulaştırmaya çalışılmalıdır. Bu kapsamda yer alan davalar, sisteme başvurulmaksızın dava yoluyla ilerletilmeye çalışılırsa, davanın reddi gerçekleşir.

İş sözleşmesinin sonlandırılması ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

Kötü Niyet Tazminat Davası hakkında bilgi sahibi olmak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder