İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK AVUKATI

İş mahkemeleri işçi ve işveren arasındaki meydana gelen anlaşmazlıklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) taraf olduğu anlaşmazlıkları çözmek için başvurulan mahkemelerdir

İş yerinizde uzlaşmaya varamadığınız ve hakkınızı aramak istediğimiz durumlar meydana geldiğinde dava açmak istediğiniz takdirde; İş Mahkemelerine, İş Mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde de İş Mahkemesi Sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurabilirsiniz.

Kanun ve Yasa içerisinde İş Hukuku Davaları geniş bir yer kapsamaktadır. Bu sebeple iş davaları da uzun sürmektedir. Ayrıca iş davaları gibi özel olan davalar için mutlak bir ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Hukuksuzluğun tespiti ve davanın mahkeme tarafından kabul edilerek davanın sonuçlandırılması açısından bu hazırlık döneminde, davanın açılabilmesi için kesin delillerin ve bulguların edinilmesi ve dosyaya sunulması için hazırlanması gerekmektedir. .

Avcılar Avukat İş Hukuku Avukatları arasında geniş ve önemli bir bölümü oluşturmaktadır. Fakat kişiler için önemli olan, bu geniş yelpazenin içerisinde dava sürecinin bütün aşamalarını dikkatle ilerletecek avukatla anlaşmayı sağlamaktır.

Avcılar İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Avukatı

2018 yılından itibaren TBMM tarafından kabul edilen 7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile “Dava Şartı Olarak Arabuluculuk” (Arabuluculuk) kabul edilmiştir. Günümüzde Ocak 2018 tarihinden sonra açılan pek çok dava Arabuluculuk sistemi ile çözüme ulaşmıştır ancak bir o kadar davada da arabuluculuk sistemi ile çözüme ulaşılamaması sebebiyle mahkemelerde hukuki yollara başvurulması gerekmiştir.

Belirtmek gerekmektedir ki, iş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davaları ile bunlarla ilgili tespit, itiraz ve rücu davalarında Arabulucu’ ya başvurmak zorunlu değildir.

Avcılar İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Avukatı Av. Merve Arı iş davalarında işçi ve işveren uzlaşmasının sağlanamadığı durumlarda kişilerin haklarının savunulması ve hakkı olanı kazanabilmesi adına müvekkillerine danışmalık vermekte ve açılacak olan davalarda vekillik görevini üstlenmektedir.

Avukat

İş Hukuku Mahkemelerinde basit yargılama usulü uygulanmaktadır.

İş Davalarında, İşçi ya da İşveren haklarının korunmasını ister. İş ve Sosyal Güvenlik Davalarının takibinde de ayrıntıları bilmek ve süreleri içerisinde uygulamak davanın seyri için büyük önem taşımaktadır. Avcılar İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Avukatı Av. Merve Arı İş Davalarında delil toplanması, süreleri içerisinde evrak hazırlanması ve dava için gerekli olan kaynakların elde edilmesi konusunda dikkat ve özenle çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüzde kişiler iş hukuku adı altında görev yapan uzman avukatlara giderek danışmanlık almaya ya da onlarla birlikte dava açarak haklarını arama konusunda bilinçlenmeye başlamışlardır. İş Hukuku konusunda uzman olan bir avukatla çalışmak ve bilgi edinmek istiyorsanız Avcılar Avukatı olan Av. Merve Arı’ya telefon, mail ya da randevu alarak ofis ziyareti ile ulaşabilirsiniz.

11

Yorumlar (9)

dava acmak istiyorum

Merhabalar bir konu hakkında bilginizi rica ediyorum 1998-1999 yılları arasında işyerim vardı fakat muhasebe ci bağkur girişimi yapmamış vergi ve maliye kaydım var bu konuda dava açma şansım varmı ve kazanma şansım nedir

SGK yurtdışı primlerimi bana
Ödemiyor.Dava açabilirmiyiz…

Kolay geldin sgk avukatı olarak size danışmakla en doğru olacağını düşündüm. 70 doğumluyum birkaç ay önce bağkurdan emekli maaşım bağlandı.
1972 de sgk çalışanı annemde rahmetli oldu ve 1987 sgk emeklisi babamdan yetim maaşı alıyordum.
Bir kaç ay birlikte verip şimdi beni borçlu çıkardılar. Kaç ayrı sgk ya hidip sordum eski ölüm ve sgk olduğundan henüz o tarihte kanunlar oluşmamış sgk ve bağkur ayrı kurumlar olduğundan alabileceğim söyleniyor.
Bana yardımcı olursanız sevinirim şu zamanda tek maaşla kira bile zor ödemirken

SSK’lı eş ve SSK’lı babadan dul ve yetim maaşı alınması hakkında

Annem 1997 Yılında vefat eden SSK’lı babamdan dolayı dul maaşı almaktadır , 2016 yılında vefat eden SSK’lı dedemden de yetim maaşı almak için 2017 yılında SGK ‘ya başvuru yaptık fakat red geldi daha sonra 2021 yılında KDK’ya başvuru yaptık ordan da red geldi İş mahkemesine başvuru yapıp çift maaş alabilirmiyiz. Teşekkür ederim.

0541 549 83 79

Merhaba 11.08 1999 yılı sgk başlangıcım olması gerekirken 10.03.2000 başlangıcım sözkonusu 7 aylık bir kaybım var şirket sahibi haklarımı vermeye yanaşıyor ve şahitlerimde mevcut bu durumda dava açabilir miyim ve sgk nın işverene cezalar + prim ne kadar bir maliyet çıkarır ve avukatlık masrafları ne kadar olur bilgi verirseniz sevinirim

Celalettin yılmaz

Yeğenim emekli olduktan 8 yıl sonra emekli maaşı kesiliyor.Sebep TTP pazarlamada çalıştığı 250 gün bir fiil çalışmadan prim yatırılmış diye
Doğum Borçlanması yaparak tekrar maaş bağlattık ama 8 yıl ödenen 221 000Tl borçu maaşından tahsil ediyorlar.
İş mahkemesine müracaat edip kaldırmak istiyoruz
Avukatlık üçreti ne olur
Celalettin 0533 6717728

Mrb Merve hanım 15 16 17 yasında ektiğim üründen Bağ-Kur kesintisi var 18 yasında değilsin diye kabul etmediler mahkemeye dava açıp emsal karar veren varmıdır teşekkürler

İyi günler 93 94 96 yılarında pirim lerim ödenmiş 96 da 17 buçuk yaşındayım 1979 doğumluyum eyt den emekli için dilekçe verdim sgk tamam olabilirsin dedi belediye den taziminatımı aldım ilişkim kesildi 3 ay sonra sgk emeklilik ret verdi sizce bir çıkışı varmı mağdur oldum teşekkür ederim şimdiden

Yorum Gönder