Mesai Ücreti Nedir

Mesai Ücreti Nedir

Mesai ücreti nedir ve bu ücretin ödenmemesi koşulunda neler yapılabilir? İşçi ve işveren arasındaki anlaşma gereği; İşçi, işverenin kendisinden işi ile ilgili olarak istediği yükümlülükleri yerine getirmelidir. Bunun karşılığında işveren, işçiye har ay belli bir meblağ ödemelidir. Bu ücret işçinin maaşı olmaktadır. Fakat gün içerisinde fazla olarak çalışan veya tatil günlerinde çalışan işçi için, maaşına ek olarak mesai diye tabir edilen bir ücret daha verilmelidir.

Fazla mesai 4857 sayılı İş Kanununun 41. Maddesinde belirtilmektedir. Ayrıca kanunda zorunluluk durumları hakkında düzenlemeleri belirten durumlar ise, 42. Ve 43. Maddelerde yer almaktadır. İş kanunlarına göre haftalık çalışma süresi 45 saat olmaktadır. Bu süreden fazla çalışan işçi ek mesai koşullarından faydalanmalıdır.

Mesai ücreti nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, bu ücretin hesaplanması hakkında bilgilendirme yapacağız.

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama

Fazla mesai ücreti hesaplama için, bilinmesi gereken belli başlı etkenler vardır. Bir iş yerinde kanunen haftalık çalışma süresi 45 saat olmaktadır. Bu saat aşıldığı zaman, verilmesi gereken ek ücret %50 zamlı olarak hesaplanmalıdır. Konu hakkında birkaç temel madde belirtecek olursak;

  • Kişinin önce saatlik çalışma ücreti hesaplanmalıdır
  • Fazla çalışma ücretini hesaplamak için 45 saatten fazla olan saatlerin %50 zamlı hesaplanması gerekir.

Ayrıca belirtmemiz gereken bir durumda şöyle olmaktadır; Her işçi için fazla mesai uygulanamaz. Farklı koşullarda yer alan kişilerin, bu şekilde çalıştırılması yasaktır. Mesai ücreti nedir ve nasıl hesaplanır sorularının yanıtlarından sonra, bu şekilde çalıştırılması yasak olan kişiler hakkında bilgi vereceğiz.

Fazla Mesai Yapması Yasak Olan İşçiler

Fazla mesai yapması yasak olan işçiler kimlerdir sorusunun yanıtını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • 18 yaşını doldurmamış işçiler
  • Gebe olan, yeni doğum yapan ya da süt emzirme döneminde olan işçiler
  • Kısmı süreli zamanlarda çalışan işçiler
  • Sağlığının bu şekilde çalışmaya uygun olmadığını raporla ispat eden işçilerin fazla mesai yapması yasaktır.

Yukarıda belirttiğimiz kişiler, kendi istekleri doğrultusunda dahi haftalık çalışma süresini aşamazlar. Ayrıca işçiler içinde yıllık olarak fazla çalışma süresi, 270 saat ile sınırlandırılmıştır.

Mesai ücreti nedir sorusu için ve diğer iş davası sorularınız hakkında detaylı bilgi için, Beylikdüzü İş Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Miras Payları makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder