Mevsimlik İşçinin Tazminat Hakkı

Mevsimlik İşçinin Tazminat Hakkı

Mevsimlik işçinin tazminat hakkı nasıl olmaktadır? Türk Medeni Hukuku İş Kanunlarına göre, mevsimlik işçi ve sözleşmeli işçiler arasında belli başlı farklılıklar olmaktadır. Mevsimlik işçi, 1 yıllık süreden az sözleşme ya da anlaşma doğrultusunda çalışma yapan kişi olmaktadır.

Yılın belirli bir döneminde iş gücüne duyulan ihtiyaç için, o döneme ilişkin olarak belirli süreli iş sözleşmesi yapılması, sözleşme yapma serbestîsinin kötüye kullanılmasını teşkil etmez. Bir diğer ifade ile sadece bir mevsim için belirli süreli iş sözleşmesi yapılması, işin niteliği gereğidir. Fakat hemen belirtmek gerekir ki, iş sözleşmesinin tarafları, her yıl aynı dönemde çalışmanın tekrarlanmasını kararlaştırmamışsa, meydana gelen sözleşme belirsiz süreli olacaktır. Böyle olan durumlarda da, mevsimlik işçinin tazminatı olmamaktadır.

Mevsimlik İşçinin Kıdem Tazminatı Hakkı

Mevsimlik işçinin kıdem tazminatı hakkı var mıdır? Bu soru pek çok kişinin aklını karıştıran bir durum olmaktadır. Çünkü İş Kanunları gerekliliğince, işçi 1 yılını doldurmadan kıdem tazminatı alamaz. Mevsimlik işçiler ise, 1 yıldan daha az süre çalıştırılan işçilerdir. Peki, bu durumda nasıl kıdem tazminatı alabilir, mevsimlik işçiler?

Aynı işverene ait olan iş yerinde ya da işyerlerinde iki sezon ve daha fazla üst üste çalışan mevsimlik işçi, kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.  Bu şekilde yapılan sözleşme kapsamında çalışan işçi, kıdem tazminatının yanı sıra ihbar tazminatı da almaya hak kazanır.

Mevsimlik işçinin tazminat hakkı başlıklı yazımızın son kısmında, konuya dair birkaç bilgi daha vereceğiz. Farklı içeriklere ulaşmak için, internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mevsimlik İşçi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mevsimlik işçi hakkında bilinmesi gerekenler konusu hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • Mevsimlik işçi tek sezon çalışan işçi olmaktadır. Yani 1 yıllık süre dolmaz
  • Mevsimlik işçinin anlaşması gereği bir sonraki sezonda da çalışacağı, sözleşme kapsamında belirlenebilir
  • Mevsimlik işçilerin, yıllık süresi dolmadığı için ücretli izin hakkı olmamaktadır
  • Mevsimlik işçi olarak çalışan kişiler, İş Kanunları tarafından belirlenen ölçütler doğrultusunda, işsizlik maaşı alabilirler
  • Mevsimlik işçilerin kıdem tazminatlarının hesaplanmasında, çalışılmayan dönemler dikkate alınmamaktadır

Mevsimlik işçinin tazminat hakkı ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Avcılar Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan İştirak Nafakasının Niteliği makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorumlar (1)

Iyi günler ben 2014 -2021 yılı arası sürekli olarak her sezon mevsimlik işçi olarak aynı otelde calisiyorum. İse ilk başladığım 3 sezonda 3 kodu ile sitem cikarildim daha sonra sozlesmemi askıya aldılar ben bu sezon evlilikten ötürü işten ayrılmayı düşünüyorum. Bu 3 kodu ile dönemlerinde tazminatını alabilirmiyim. Çok mesaim var çünkü

Yorum Gönder