Nafaka Ödenmemesi Durumunda Ne Olur

Nafaka ödenmemesi durumunda ne olur? Nafaka, mahkemenin kararı ile maddi yoksunluğa düşen taraf için ödenmesi gereken bir ücrettir. Nafaka ödemesi, sadece boşanma davaları için geçerli değildir. Bunun yanı sıra yoksulluk nafakası başlığı altında, maddi yoksunluğu olan kişi durumu elverişli olan ailesinden de bu nafakayı alabilir.

Kanun sistemimiz de özellikle boşanma davalarının içeriğinde, nafaka konusu ile karşılaşılmaktadır. Boşanma davasının başlaması ile birlikte gerek kişinin talebiyle, gerekse talepsiz şekilde bile olsa mahkemenin kararıyla maddi çıkarları zarara uğrayıp yoksulluğa düşen kişi için nafaka kararı verilir.

Nafaka ödemesinin miktarı, tarafların maddi gelir ve gider düzeyleri değerlendirilerek hâkim tarafından verilir. Hâkim, nafaka ödenmesi kararı verdikten sonra tarafların süresi içinde bu karara itiraz etme hakları da olmaktadır. Nafaka ödemekle yükümlü olan taraf bu ödemeyi yapmazsa eğer hakkında yasal işlem başlatılabilir. Nafaka ödemesi 3 ay süreli olarak yapılmazsa, ilk olarak icra işlemleri başlatılır ve bu şekilde de ödeme yapılmazsa kişi hakkında 3 ile 10 gün arasında hapis kararı verilir.

Nafaka Ödemeyen Nereye Şikâyet Edilir

Nafaka ödenmemesi durumunda ne olur sorusunun yanı sıra bilinmesi gereken bir konuda, bu hususta şikâyet yapılması gereken yetkili birimler olmaktadır. Mahkemenin vermiş olduğu karar ile birlikte nafaka ödemeleri düzenli şekilde yapılmalıdır.

Nafaka ödemesini yapmayan kişi hakkında, icra dairesine başvuru yapılarak hakkında icra işlemlerinin başlatılması talep edilebilir. Yapılan başvuru sonrasında, nafaka ödemeyen kişi hakkında icra ödeme emri işlemleri başlatılmış olur.

Nafaka Kaç Ay Ödenmezse İcraya Verilir

Nafaka, mahkemenin kararı sonrasında ödenmesi gereken bir ücret şeklidir. Bu sebeple de mahkemenin aksi yönde bir karar vermesine kadar ödemelerin yapılması gerekmektedir. Hukuk sistemimiz nafaka ödemesi ile maddi olarak mağduriyet yaşayacak kişi hakkında önlem almış olur. Fakat bazen nafaka ödemelerinin yapılmadığı da görülmektedir. Bu durumda da, nafaka alacaklısı olan kişinin yasal hakları olmaktadır.

Nafaka ödemekle yükümlü tutulan kişi, 3 ay üst üste ödeme yapmazsa eğer nafaka alacaklısı olan kişi, icra işlemlerinin başlatılması hakkında hukuki süreç başlatma hakkına sahiptir.

Birikmiş Nafaka İcra Takibi

Birikmiş nafaka ödemeleri hakkında icra işlemleri başlatıldıktan sonra, ilk olarak nafaka ödemesi yapacak kişinin gelir ve diğer mal varlıkları araştırması yapılır. Birikmiş nafaka ödemesini yapmayan kişi hakkında maaştan kesinti yapılabileceği gibi gerekli bulunan etkenlerde mal varlığına haciz işlemi de uygulanabilir. Hiçbir durumda ödeme yapmayan yükümlü hakkında da, hapis kararı çıkartılır.

Nafaka ödenmemesi durumunda ne olur ve diğer nafaka konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzla iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder