Veraset İlamı Nedir

Veraset İlamı Nedir

Veraset ilamı nedir ve hangi koşullarda, nasıl alınabilir? Bu ve benzeri sorularınızın yanıtını, hukuk büromuz tarafından hazırlanan bu makaleden ve talep ederseniz hukuk büromuzla iletişime geçerek avukatımızdan bilgi alabilirsiniz.

Veraset ilamının bir diğer terimi de mirasçılık belgesi olmaktadır. Hazırlanan bu belge ile kişinin resmi olarak mirasçı sıfatı kazandığı belirlenir. Mirasçılık sıfatınızı resmi olarak belgeleyen bu evrakı noterden ya da mahkemeden alabilirsiniz. Noterden veraset ilamının alınabilmesi için miras bırakan ile soy bağı kurulmuş olmalıdır. Noterden kişi kendisi veya vekili aracılığı ile bu belgeyi talep edilebilir. Vekili yani avukatı aracılığı ile bu işlemi yapmak isteyenlerin avukata vekâletname vermesi gerekir. Soy bağı kurulmamış olan durumlarda Sulh hukuk mahkemesine başvurularak iş bu evrak temin edilebilir.

Veraset ilamı nedir ve nereden temin edilir sorularını yanıtladıktan sonra, mahkemeden hangi durumlarda bu evrak çıkartılabilir sorusunun yanıtını açıklayacağız.

Mahkemeden Veraset İlamı Çıkartma

Mahkemeden veraset ilamı çıkartma bazı durumlarda mecburi olan bir durumdur. Noterden çıkarılmaya uygun olmayan koşullarda başvurulması gereken bu uygulamanın kapsamında yer alan unsurlar şöyledir;

  • Soy bağı ya da mirasçılık bağı kurulmamışsa
  • Miras bırakanın vasiyeti varsa
  • 01.2016 tarihinden önceki vefatlarda
  • 11.1990 yılından önceki vefatlarda ve eşin hayatta olması durumunda
  • Miras bırakanın ya da mirasçılardan birinin gaiplik durumunun olması
  • Evlatlık olması
  • Vatandaşlıktan çıkartılması ya da birden fazla vatandaşlığı olması
  • Miras bırakanın ya da mirasçılardan birinin aynı gün içinde ölmesi durumlarında mahkemeye başvurularak ilam alınır.

Veraset ilamı nedir başlıklı yazımızın son kısmında, veraset ilamı almak şart mıdır sorusunun yanıtını vereceğiz.

Veraset İlamı Almak

Veraset ilamı almak şart olan bir durum mudur? Mirasçılar, veraset ilamı ile birlikte kimin mirasçı olup olmadığını ve mirastan haklarını öğrenebilir. Bu sebeple de mirasçı tarafından bu belgenin alınması gerekmektedir.

Veraset ilamı çıkarmak için herhangi bir sınırlama olmamaktadır. İstenilen mahkemeden ya da noterden bu belge alınabilir. Fakat işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesi için, bölgedeki olan mahkemeleri tercih etmek zaman ve ilerleyiş açısından daha avantajlı olacaktır.

Veraset ilamı nedir ve diğer miras konularınız hakkında detaylı bilgi almak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Avcılar Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Ziynet Davasında Harç makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Yorum Gönder