Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydının silinmesi nasıl olmaktadır? Kesinleşmiş mahkeme kararları sonrasında kişilere yönelik olarak verilen ceza ya da kişiler hakkında alınan tedbirlerin bütününe adli sicil denilmektedir. Adli sicil kayıtları, devlet tarafından vatandaşlara yönelik olarak tutulmaktadır. Düzenlenen bu tutanak sayesinde vatandaşın suç geçmişi görülmektedir. Halk arasında adli sicil kaydının bir diğer terimi de sabıka kaydı olmaktadır.

Kişi hakkında adli sicil kaydının işlenebilmesi için mahkemenin hükmünün kesinleşmesi gerekmektedir. Yargı süreci devam eden yani kesinleşmeyen hiçbir karar adli sicil kaydında yer alamaz.

Hukuk sistemimize göre HAGB kararı adli sicil kaydına işlenmemektedir. Kanunlarımıza göre HAGB kararı mahkûmiyet kararı olarak belirtilmemiştir. Bu nedenle de farklı bir sistemde yer almaktadır.

Adli Sicil Kaydı Silme

Vatandaş hakkında verilen hükmün bütün hayatı boyunca resmi sistemlerde gözükmesini istememektedir. Bu sebeple de pek çok kişi adli sicil kaydının silinmesi hakkında araştırma yapmaktadır.

Adli sicil kayıtlarının silinebilmesi için bazı teknikler vardır. Bunları belirtecek olursak;

 • Ceza infazı ya da güvenlik tedbirinin ortadan kalkması. Bu durumu açıklayacak olursak; Mahkeme tarafından verilen hükmün yani cezanın çekilmesi diyebiliriz.
 • Cezanın bütün sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde şikâyetten vazgeçme ya da etkin pişmanlık yasasından faydalanma.
 • Cezada zamanaşımı süresinin bitmesi.
 • Genel af çıkması.
 • Hüküm verilen kişinin ölümünün gerçekleşmesi.

Ayrıca belirtmek isteriz ki; Adli sicil kaydının silinmesi durumunda bile Devlet özel raporlarında bu suçlar ve cezaları gözükmeye devam etmektedir. Silinen kayıtlar sadece düzenlenen evraklarda yer almaz.

Adli Sicil Kaydı Silinmesi Dilekçesi

Adli sicil kayıtlarının silinmesi için gerekli olan dilekçe örneğini yazımızın bu kısmında bulabilirsiniz.

T.C. ADALET BAKANLIĞI ADLİ SİCİL VE İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

İstemde Bulunan: Adli sicil kaydının silinmesi istenen kişinin adı, soy adı, kimlik bilgileri ve ikametgâh adresi bu alana yazılır.

Konu: Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Talep: Müvekkilin Adli sicil kaydında gözüken sabıka kayıtlarının yasal süresinin dolmasından dolayı silinmesi taleplidir.

Açıklama: Ekte de sunulan belgelere göre müvekkilin tüm cezalara infaz olmuş durumdadır. Mahkeme tarafından verilen bütün hükümlerin cezaları çekilmiş ve gerekli olan tüm yasal süreler geçmiş olmasına rağmen müvekkilin adli sicil kayıtları gözükmektedir. Müvekkilin adli sicil kaydında gözüken cezaları gerek iş hayatını gerekse sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Müvekkilin resmi olarak yapacağı işlemlerde zarar görmemesi adına adli sicil kaydının silinmesini talep etmek arz olmuştur.

Sonuç ve İstem: Yukarıda da açıklanan nedenlerden dolayı müvekkilin maddi ve manevi şekilde kayıp yaşaması için Adli sicil kaydında yer alan tüm kayıtların silinmesine karar verilmesini arz ederim.

Adli Sicil Kaydına İşlenen Suçlar

Adli sicil kaydının silinmesi başlıklı yazı içeriğimizin bu kısmında adli sicil kaydında gözüken suçlardan bahsedeceğiz. Ceza hukuku sistemimize göre adli sicil kaydına işlenen olguların bazıları şu şekildedir;

 • Hapis cezasına yönelik verilen mahkûmiyet kararları. Mahkûm cezaevine girdikten bir süre sonra tahliye olduysa, koşullu şekilde serbest bırakıldıysa ya da denetim süresi uzadıysa bu kararlarda adli sicil kaydında yer alır
 • Hapis cezasının bittiğine dair olan bilgi ve belgeler
 • Hapis cezasının ertelenmesi belgeleri
 • Adli para cezası uygulamaları
 • Kısa süreli hapis cezaları
 • Mahkeme tarafından mahkûmun belli haklardan yoksun bırakılması, belli meslek gruplarında çalışmasının yasaklanması, sürücü belgesine el koyulması
 • Ceza mahkumiyetinin çekilmesi ya da şikâyetten vazgeçilmesi veya etkin pişmanlık yasasından faydalanılması
 • Cezanın verilmesi için zamanaşımı süresinin dolması
 • Genel ya da özel aftan faydalanan hükümlünün cezai işlemleri
 • Askeri ceza kanunlarına göre verilen cezai uygulamalar
 • Türk vatandaşı yabancı mahkeme tarafından hüküm almışsa, Cumhuriyet Savcısının isteğiyle bu durumda da adli sicil kaydında gözükür

Adli sicil kaydının silinmesi hakkında detaylı görüşme yapmak için Avcılar Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder