Beş Yıl Denetimli Serbestlik Nedir

Beş yıl denetimli serbestlik nedir ve bu kapsam hangi unsurları içerir? Denetimli serbestlik ve bu kapsama dar detaylı bilgi edinmek için, bu makale içeriğimizden ve internet sayfamızda yer alan diğer makale içeriklerimizden faydalanabilirsiniz.

Denetimli serbestlik kapsamında yapılan bazı değişiklikler, covid salgını sürecinde gerçekleşmiştir. Yapılan düzenlemelere göre;

  • 31.07.2023 tarihiyle Covıd-19 izninde bulunan hükümlülerden, denetimli serbestliğe ayrılmalarına beş yıl ya da daha az zamanı kalanlar, yeniden ceza evine gitmeyecek kalan ceza sürelerini denetimli serbestlik kapsamında dolduracaktır
  • 31.07.2023 tarihiyle kapalı ceza infaz kurumunda olan ve cezasının belirli süresini bu kurumlarda geçiren hükümlüler, iyi halli olmak şartıyla 3 yıl daha erken açık ceza infaz kurumuna geçiş yapabilecek

Denetimli Serbestlik Nedir

Beş yıl denetimli serbestlik nedir sorumuzu açıkladıktan sonra, bu kapsam hakkında genel bilgilere yer vereceğiz. Kanun koyucu tarafından belirlenmiş olan deneme süresinde, kişinin cezasının sosyal faaliyet içerisinde infazına olanak sağlayan ceza hukuku kurumuna denetimli serbestlik denilmektedir. Suç işleyen hükümlü, öncelikle suçun cezasını çekmesi için ceza evine alınır. Belirli süre sonra tahliye edilir ve cezanın kalan kısmını denetimli serbestlik şartına uygun olarak bitirir.

Denetimli serbestlik kapsamı, kişiye pek çok yönden olanak sağlamaktadır. Buradaki amaç, hükümlünün yeniden sosyal hayat içerisinde kurallara uyum sağlayarak hayatını devam ettirmesidir. Fakat her hükümlünün denetimli serbestlik kapsamından faydalanamayacağını belirtmemiz gerekir.

Ceza ve güvenlik tedbirleri kanunu gerekliliğince, denetimli serbestlik 1 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat 30.03.2020 tarihine kadar işlenen bazı suçlarda bu süre 3 yıla çıkartılmıştır. Covıd uygulamasında da sürelerde değişiklikler meydana gelmiştir.

Denetimli Serbestlik Kuralları

Beş yıl denetimli serbestlik nedir yazımıza devam ederken, denetimli serbestlik kapsamından faydalanan hükümlülerin uyması gereken kuralları belirteceğiz. Bunlar;

  • Kişinin belirli alanlara ya da yerlere gitmesinin kısıtlanması
  • Kişinin uygunluk derecesine göre belirlenen programlara katılım sağlaması
  • Kişinin kamu yararına olan herhangi bir işte ücretsiz olarak görev alması
  • Kişinin konut ya da belirlenen herhangi bir alanda gözetim altında tutulması
  • Denetimli serbestlik uygulaması hakkında verilen tüm kararlara uyum sağlanmalıdır. Aksi olan durumlarda denetimli serbestlik süreci durdurulur ve ceza uygulaması diğer şartlarda yerine getirilir.

Beş yıl denetimli serbestlik nedir ve ceza davası hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder