Bilişim Gizliliği Suçları Nelerdir

Bilişim Gizliliği Suçları Nelerdir

Bilişim gizliliği suçları nelerdir ve bu kapsamdaki suçların cezaları ne olmaktadır? Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, hayatımızda pek çok şey kısa yollarla çözüme kavuştu. Bilgisayardan ya da kullandığımız cep telefonlarından ödemelerimizi yapabildiğimiz gibi, bütün alışveriş isteklerimizi de yapabiliyoruz. Ayrıca banka kartlarına dair olan bütün kontrolleri ve işlemleri de bu şekilde yapmamız mümkün oluyor. Hayatımızı bu denli kolaylaştıran etkenlerin, bazı durumlarda da sorun yaşatması kaçınılmaz olmaktadır.

  • Bilişim sistemine girme ve orada kalma suçu
  • Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme ya da değiştirme suçu
  • Banak ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu kapsamları içerisinde yer alan eylemler, bilişim gizliliği suçları nelerdir sorumuzun asıl yanıtı olmaktadır.

Bilişim Sistemine Girme

Bilişim sistemine girme suçu, TCK madde 243/I’de yer almaktadır. Suç ancak kasten işlenebilir. Genel kast yeterli olup, failin hangi amaçla sisteme girdiği ve orada kaldığı önem taşımaz. Bununla birlikte, failin kastı sisteme veya sistem içerisindeki verileri engelleme y ada bozmaya yönelik ise, bu suç değil sistemi engelleme, bozma veya değiştirme suçunu oluşturur.

Sistemin bütününe girilmiş olabileceği gibi, bir kısmına da girilmiş olabilir. Başka bir anlatımla, fiilin suç oluşturması için girilen ve kalınan yerin sistemin bütünü olmasına gerek yoktur. Sisteme girilmesi genel olarak sınırlandırılmamış olmakla birlikte, eğer belirli yerlere erişim sınırlandırılmış ise, buraya izinsiz girmekle de suç oluşur.

Bilişim gizliliği suçları neleredir sorumuzun yanıtını vermeye devam ederken, açıkladığımız suçun teşebbüs halinden bahsedeceğiz.

Bilişim Sistemine Girme Teşebbüsü

Bilişim sistemine girme teşebbüsü sonucunda, TCK madde 244 uygulaması yapılır. Suç, bilişim sisteminin tamamına veya bir kısmına girilmesi ve belli bir süre orada kalınmasıyla birlikte tamamlanır. Bu yönüyle bilişim sistemine girme suçu, salt hareket suçudur. Sisteme girilmesi ve orada kalınmasının, sisteme veya onun içerdiği verileri tehlikeye düşürmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, eylem sonucunda sistem veya içerdiği verilerde zarar görmüş ise, bu durum netice sebebiyle cezanın ağırlaştırılmasını gerektiren nitelikli hal oluşturur. Buna karşılık fail, sisteme veya onun içerdiği verilere zarar vermek kastıyla girmiş ise, bu durumda uygulanması gereken hüküm TCK madde 243 değil, madde 244 olmalıdır.

Bilişim gizliliği suçları nelerdir sorusunun yanıtı ve suçun kapsamı hakkında detaylı görüşme yapmak için, Bakırköy Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Evlilikte İşlenen Suçlar makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder