Evlilikte İşlenen Suçlar

Evlilikte İşlenen Suçlar

Evlilikte işlenen suçlar sonrasında kişiler, evlilik bütünlüğü içerisindeki yükümlülüklerine aykırı olarak davranmış olurlar. Evlilik birliğinin kurulmasıyla, kadın ve erkeğin karşılıklı olarak belli başlı yükümlülükleri olur. Taraflardan biri bu duruma aykırı davranırsa, diğer tarafında bu konu hakkında boşanma davası açma istemi oluşur.

Evlilik birliği içerisinde yapılan eylemler sonucunda oluşan suçlar, sadece eşe karşı olmamaktadır. Bunun yanı sıra 3. Kişilere karşı ya da topluma karşı işlenen suçlar neticesinde de, eşin boşanma istemi oluşabilir. Yapılan eylem sonucunda, oluşan suçun kusuruna göre dava içerisinde tazminat talebinde de bulunulabilir. 3. Kişiye ya da topluma karşı işlenen suçlar birkaç gruba ayrılmaktadır.

Boşanma Sebebi Olan Suçlar

Evlilikte işlenen suçlar neticesinde, boşanma sebebi olan suçlar oluşmaktadır. Bu suçlara birkaç örnek verecek olursak;

  • Cinsel istismar suçları
  • Uyuşturucu suçları
  • Yaralama ve ölüm suçları
  • Hırsızlık suçları
  • Sahte belge suçları
  • Hürriyetten yoksun bırakma suçu
  • Diğer suçlar

Ceza davaları içerisinde yer alan bütün suç unsurları karşılığında, eş boşanma davası isteminde bulunabilir. Fakat bu konu hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur zamanaşımı süresi ve davanın açılma şekli olmaktadır. Her dava sebebinin farklı bir zaman aşımı süresi olmaktadır. Bu süre içerisinde açılmayan davalar da, hak düşürücü sebebiyle davanın reddedilmesi gerçekleşir. Davaların açılma şekillerinde de belirtilen unsurlar eksiksiz ve tam olarak yerine getirilmezse, davanın reddi gerçekleşir.

Boşanma sebebi olan suçlar başlıklı yazımızın son kısmında, suçun kapsamından bahsedeceğiz.

Cinsel Suçlar Sebebiyle Boşanma Davası

Cinsel suçlar sebebiyle boşanma davası açma istemi nasıl olmaktadır? Bu suçun kapsamında sadece 3. Kişiler yer almaz. Bunun yanı sıra eşe karşı yapılan cinsel saldırı, cinsel isteksizlik, fazla cinsellik isteği, anormal ilişki isteği vb. diğer cinsel unsurlarda yer almaktadır.

Evlilik birliği içerisindeyken eşin, 3. Kişiye karşı işlemiş olduğu cinsel içerikli suçta, geçerli olan boşanma sebeplerinden olmaktadır. Yüz kızartıcı suçlar kategorisinde yer alan bu suç, mutlak boşanma sebeplerinden olmaktadır. Fakat bu istemle dava açılırken, zaman aşımı süresi kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir unsur olmaktadır.

Boşanma sebebi olan suçlar ve boşanma davası süreci hakkında detaylı görüşme yapmak için, Avcılar Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan İşe İade Davası makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder