Bilişim Suçu Cezası Nedir

Bilişim Suçu Cezası Nedir

Bilişim suçu cezası nedir ve neye göre ceza belirlenir? Bilişimle ilgili olan suçlar, Ceza hukuku kapsamında değerlendirilir. Fakat suçun; işlenme şekline, niteliğine ve uygulanmasına göre cezada farklılıklar oluşur. Yani ceza da indirim ya da ağırlaştırma konulara göre farklılıklar gösterir. Bilişim suçlarını 4 kategoriye ayırabiliriz. Bunlar;

  • Bilişim sistemine girmek ve orada kalmak
  • Bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme ya da değiştirme
  • Banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu
  • Yasaklı cihaz ve program kullanılması

Bilişim suçunu, diğer suçlardan ayıran en önemli özellik, eylemin soyut bir unsur olan veriler üzerinde gerçekleştirilmesi ve bunun için de değişik tekniklerin kullanılmasıdır.

Bilişim suçu nedir ve kapsamı nasıl değerlendirilir sorusunu açıkladıktan sonra, suçların bazılarının cezalarını belirterek yazımıza devam edeceğiz.

Bilişim Suçlarının Cezaları

Bilişim suçlarının cezaları hakkında birkaç bilgi verecek olursak;

  • Bilişim sisteminin bir kısmına y ada bütününe giren ya da sistemde kalmaya devam eden kişiye, 1 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Ayrıca bu ceza para cezasına da çevrilebilir.
  • Bilişim sistemine girildiği zaman veriler değişir ya da yok olursa, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilir
  • Bilişim sistemini engelleyen kişi hakkında, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilebilir
  • Başkasına ait kredi kartı veya hesap kartını ele geçiren kişinin, bunu kullanmasının cezası ise; 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası olmaktadır.

Bilişim suçu nedir ve bu suçun cezası nasıl olur sorularını yanıtladıktan sonra, bu suçun teşebbüs hali hakkında bilgi vereceğiz.

Bilişim Suçuna Teşebbüs

Bilişim suçuna teşebbüs, TCK madde 244’te belirtilmiştir. Suç, bilişim sisteminin tamamına veya bir kısmına girilmesi ve belli bir süre orada kalınmasıyla birlikte tamamlanır. Bu yönüyle bilişim sistemine girme suçu, salt hareket suçudur. Sisteme girilmesi ve orada kalınmasının, sisteme veya onun içerdiği verileri tehlikeye düşürmesine gerek olmamaktadır. Bununla birlikte, eylem sonucunda sistem veya içerdiği verilerde zarar görmüş ise, bu durum netice sebebiyle cezanın ağırlaştırılmasına sebep olur. Buna karşılık fail, sisteme veya onun içerdiği verilere zarar vermek kastıyla girmiş ise, bu durumda uygulanacak hüküm TCK madde 244 olmaktadır.

Bilişim suçu nedir hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşünüz.

Adam kaçırma ve alıkoyma hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

4

Related Posts

Yorum Gönder