Boşanma Avukatı Avcılar

Boşanma avukatı Avcılar olarak, hukuk büromuz tarafından hazırlanan yazı içeriğimizde boşanmaya dair bilgiler bulabilirsiniz. Yazı içeriğimizde ulaşamadığınız bilgiler için, sitemizde olan farklı yazı içeriklerine bakabilirsiniz. Ayrıca hukuk büromuzla iletişime geçerek, süreç hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Boşanma; Resmi olarak geçerli olan evliliğin, resmi şekilde sonlandırılmasıdır. Öncelikle belirtmek isteriz ki; Sadece imam nikâhı olan kişi, resmi nikâhlı evli olarak sayılamaz. Bu nedenle de resmi boşanma işlemi uygulanamaz ve resmi boşanmaya dair hiçbir hak sahibi olamaz.

Boşanma davasının başlaması için, ilk olarak tarafların hangi şekilde boşanacaklarına karar verilmesi gerekmektedir. Türk hukuk sistemimize göre; Anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası ve eylemli ayrılık nedeniyle boşanma davası açılabilir.

Boşanma Avukatı

Arı hukuk bürosu ve boşanma avukatı Avcılar olarak hazırladığımız yazımızın bu kısmında, boşanma davasının türlerinden bahsedeceğiz.

Anlaşmalı boşanma davası: Bu dava türünün avukat eşliğinde sonuçlanması, ortalama 1 ay olmaktadır. Fakat davanın bu şekliyle sonuçlanabilmesi için, kanun koyucunun belirlemiş olduğu unsurlar yerine getirilmelidir.

Bunlar;

-Taraflar 1 yıllık evlilik birliğindeki süreyi doldurmuş olmalı

-Taraflar boşanmayı kabul ediyor olmalı

-Taraflar boşanmanın maddi ve manevi olarak belirlenen bütün sonuçlarında anlaşma sağlamalı. Bu koşulların beyanının protokolde imzalayarak açıklayan taraflar, mahkemede de aynı koşulları kabul ettiklerini açıklamalıdır.

Çekişmeli boşanma davası: Bu dava türü 1 yıllık evliliği dolmayan ve anlaşmalı boşanma davasındaki koşulları sağlayamayan taraflar için geçerlidir. Bu davanın açılabilmesi için, hakkında dava açılacak kişinin kusurunun olması gerekir. Bahsi geçen kusur, kanun koyucunun belirlemiş olduğu kapsamda yer almalıdır.

Eylemli ayrılık nedeniyle boşanma davası: Açılan ve reddedilen boşanma davası sonrasında bu uygulama yapılabilir. Bu kapsamın geçerli olabilmesi için, davanın reddinden sonraki 3 yıl içinde, taraflar ortak hayatı kurmamış olmalıdır.

Avcılar Boşanma Avukatı

Boşanma avukatı Avcılar olarak belirtmek isteriz ki; Boşanma davasının sonuçları, hem maddi hem de manevi olarak belirlenmektedir. Bunlara örnek teşkil edecek bazı konu başlıklarını belirtecek olursak;

Nafaka: Bu uygulama hem maddi yoksunluğa düşecek taraf için, hem de müşterek çocuk adına geçerli olmaktadır.

Maddi tazminat: Evlilik birliğinde maddi çıkarları zedelenen ve diğer unsurlar nedeniyle zarara uğrayan kişi, bu haktan faydalanabilir.

Manevi tazminat: Karşı tarafın kusurları neticesinde, ruhsal olarak zarar gören taraf bu hakkı talep edebilir.

Mal paylaşımı: Anlaşmalı boşanma davasında taraflar malların paylaşımına karar verirken, çekişmeli boşanma davasında bu kararı verme yetkisi kanun kapsamına göre hâkime aittir.

Velayet: Müşterek çocuk için geçerli olan bu kapsamın kararı, çocuğun üstün yararları düşünülerek belirlenir.

Soyadı değişikliği: Evlilik birliği içerisinde erkeğin soyadını kullanarak belirli alanlarda ismi yayılan kadın, boşanma sonrası erkeğin soyadını kullanmayı talep edebilir. Bu talep mahkeme tarafından incelendiği gibi, erkeğinde onayı ile kabul edilir.

Boşanma avukatı Avcılar ile iletişime geçmek için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz. Hukuk büromuzla iletişime geçerek, danışmanlık randevusu oluşturabilir ve sürece dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

0

Yorum Gönder