Çift Hısımlık Bağı Nedir

Çift Hısımlık Bağı Nedir

Çift hısımlık bağı nedir ve neye göre bu sıfatın kararı verilir? Miras hukukunda paydaşlar arasında yer alan bir konu olan, çift hısımlık her miras paylaşımında görülmez. Türk Hukuk sistemimize göre mirasın dağılımı, zümre sistemine göre yapılmaktadır. Zümre sisteminde, miras bırakan kişi ve kan bağı olan mirasçılar yer almaktadır. Kan bağı olmayan akrabası olarak yer alan tek kişi, miras bırakanın eşi sıfatında yer alan kişi olmaktadır.

Miras hukukunda, zümrede yer alan her kişi bir pay alma hakkında sahip olur. Fakat mirasçının miras bırakan ile çift kan bağı varsa eğer, bu durumda iki pay alma hakkı bulunmaktadır.

Çift hısımlık bağı nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra yazımıza, bir diğer hısımlık konusu olan kayını açıklayacağız.

Kayın Hısımlığı Nedir?

Kayın hısımlığı nedir? Miras hukukuna göre hısımlıklar gruplara ayrılmaktadır. Bu kapsamda anlatılan durum ise şöyle olmaktadır; “Bir kişinin eşinin akrabalarıyla olan hısımlığına, kayın hısımlığı denilmektedir”.  Kayınvalide, kayınpeder, kayınbirader terimleri de buradan gelmektedir.

Eşler boşandıktan sonra, kayın hısımlığı da kendiliğinden ortadan kalkan bir etken olmaktadır. Ayrıca hukukumuz kapsamında yer alan bir diğer etkende, bu hısımlıkta yer alan bazı kişilerin evlilik akdine gelen yasaklama olmaktadır. Bu kapsamda uygulanan maddeler doğrultusunda; Hiç kimse eşinin alt soyu ve üst soyu kategorisinde yer alan kişilerle evlilik akdini gerçekleştiremez.

Yapay Hısımlık Nedir?

Yapay hısımlık nedir? Yapay hısımlığın kurulabilmesi için, mahkemenin bu konuda karar vermesi gerekir. Yani buradan da anlaşılacağı gibi, bu hısımlık alanında kan bağı bulunmaz. Mahkeme aracılığı ile kurulan evlatlık ilişkisini, bu hısımlık için örnek verebiliriz. Evlatlık ilişkisi evlat edinen kişi ile evlatlık ve alt soy arasında kurulmaktadır.

Evlat edinme kapsamı, miras hukuku içerisinde önemli bir yere sahip olmaktadır. Çünkü evlat edilen kişi, mirasçının varsa diğer evlatları gibi mirastan pay alma hakkına sahip olur. Ayrıca vasiyet olmadığı sürece evlatlık ilişkisinde, evlat edinen kişi evlatlığına mirasçı olamaz.

Çift hısımlık bağı nedir ve diğer miras hukuku davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, Esenyurt Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız İş Mahkemeleri İçin Arabulucu makalemizi inceleyiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder