Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi

Çocuk ağır ceza mahkemesi kanun maddeleri, 5395 sayılı kanun madde 26/2’de anlatılmaktadır. Çocuk kavramı 18 yaşını tamamlamamış bireyler için geçerli olan bir terimdir. Türk Medeni Kanunlarımıza göre, belirlenen bu yaşın altındaki bütün bireyler hangi sebeple, hangi suça karışmış olursa olsun çocuk mahkemelerinde davaları ilerletilir.

Çocuklar için hazırlanan ağır ceza mahkemeleri, birden fazla Adliyenin yakınlarında toparlanır ve gerekli olan bütün yargılamalar burada yapılır. Çocuklarla ilgili olan bütün mahkemelerde sadece suçun teşkil unsurları vb. diğer dava incelemeleri yapılmaz. Bunun yanı sıra çocuk hakkında da gerekli incelemeler yapılır. Mahkeme birimleri çocuğun bu süreçte herhangi tehlike altında olduğuna kanaat getirirse eğer, gerekli mercilere bildirim yapar.

Çocuk mahkemesi birimleri hakkında farklı bilgiler edinmek için, internet sitemizdeki diğer yazıları da inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda İfade Nasıl Alınır?

Çocuklarda ifade nasıl alınır? Belirtmemiz gerekir ki; Çocukların ifadesi alınırken, diğer kişilere göre daha farklı uygulamalar yapılması gerekir. Susma hakkı, yakınlarına haber verilmesi hakkı ve diğer hakları çocuğa kesinlikle kullandırılması gereken haklardan olmaktadır.

Çocukların ifade işlemlerinde ayrıca bilinmesi gereken bir hususta şöyle olmaktadır; Çocuğun ifadesi alınırken yanında anne ya da babası olabilir. Ebeveynlerin yanı sıra, talep üzerine sosyal çalışma görevlisi de sorguda hazır bulunabilir. 18 yaşından küçük olan çocuğun yanında, mutlaka müdafi yani avukat olma zorunluluğu vardır.

Çocuk ağır ceza mahkemesi başlıklı yazımızın son kısmında ise, avukatın yani müdafiinin bu konudaki görevlerinden bahsedeceğiz.

Çocuk Mahkemesinde Avukatın Görevleri

Çocuk Mahkemesinde avukatın görevleri neler olmaktadır? Birkaç madde ile açıklayacak olursak;

  • Çocuğun tüm menfaatlerinin korunma altına alınması için, dosya hakkında detaylı inceleme ve ileri görüşlü çalışma yapmalıdır
  • Müdafii, temsil yetkisini de kapsayan koruyucu yetkisini talep edebilir
  • Dava dosyası hakkında, detaylı inceleme
  • Çocuğun her türlü yarar ve haklarının korunması

Çocuk mahkemelerinde müdafii olarak görev yapan avukatların, bazı diğer hakları da olmaktadır. Örneğin; Çocuk mahkemelerinden bazı bilirkişi raporları aileden saklı tutulabilir fakat müdafii için, böyle bir durum söz konusu olamaz.

Çocuk ağır ceza mahkemesi ve diğer ceza davası konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzla iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Çift Hısımlık Bağı Nedir için tıklayınız.

0

Related Posts

Yorumlar (1)

Selam Ben Yusuf Bir Kişi Bana Hakaret Etmişdir Kendisi Yusuf Ali Kartaldir Kendisi Fake Hackerlik Yapiyodur

Yorum Gönder