Evlilikte Aldatma Tazminatı

Evlilikte aldatma tazminatı alınabilir mi? Türk medeni hukukuna göre, evliliğin en temel öğelerinden biri de, sadakat yükümlülüğüdür. Sadakat yükümlülüğüne uygun davranışlar sergilemeyen taraf, diğer tarafı aldatmış sayılır. Evlilik birliğinde tarafların birinin diğerini aldatması, zina nedeniyle boşanma davası açılmasına neden olur.

Zina, Türk hukukuna göre geçerli bir boşanma sebebidir. Eşi tarafından aldatılan taraf, karşı tarafa boşanma davası açabilir ve boşanma davasının haklarından biri olan tazminat hakkından yararlanabilir.

Zina nedeniyle boşanma davası açan aldatılan eş, boşanma davasını açarken karşı taraftan hem maddi hem de manevi tazminat isteyebilir. Tazminat talebi hakkında belirtmek isteriz ki; Tarafın hem maddi hem de manevi tazminat alabilmesi için, mahkeme tarafından yaşanılan olaylar ve sonuçları incelenmeye tabii tutulur.

Aldatmada Tazminat Miktarı

Evlilikte aldatma tazminatı talep edilebilir fakat tazminat bedelinin ne kadar olacağı, mahkeme tarafından belirlenir. Mahkemenin yetkili kişisi olan hâkim, tazminat miktarını belirlerken hakkaniyet ölçüsünde bazı değerlendirmeler ve incelemeler yapar. Hâkim, mahkemeye sunulan delilleri inceleyeceği gibi, buna ek olarak farklı bilgi ve delil isteme yetkisine de sahiptir.

Mahkeme, aldatma sonucunda oluşan tazminat hakkındaki miktarı belirlerken;

  • Evlilikte geçirilen evlilik süresi
  • Tarafların maddi olanakları
  • Müşterek çocuk
  • Aldatma kaynaklı yaşanan ruhsal ve maddi kayıplar
  • Aldatma sonrasında, tarafın evlilik dışı çocuk sahibi olması
  • Diğer konu başlıklarını inceler

3. Kişiye Aldatma Tazminatı

Evlilikte aldatma tazminatı kimden alınabilir? Ülkemizde uygulanan eski kanunlara göre, aldatan kişinin birlikte olduğu kişiye yönelik olarak (3.kişi), dava açılma hakkı olmaktaydı. Açılan bu dava sonrasında da 3. Kişi olarak nitelendirilen taraftan, tazminat talep etme hakkı olmaktaydı.

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde görülen pek çok mahkeme sonrasında, hukuk sistemimizde yer alan kanun maddelerinde bazı değişiklikler gerçekleşmiştir. Yapılan değişiklik sonrasında da; aldatma nedeniyle açılan boşanma davalarında, 3. Kişiye yönelik olarak dava açılamayacağı kararı verilmiştir.

Ülkemizde sıklıkla merak edilen bir konuda, aldatan tarafın cinsiyetine göre tazminat miktarının yükselme olasılığıdır. Net şekilde belirtmek isteriz ki; Kadın ya da erkek fark etmeksizin, aldatma eylemini gerçekleştiren taraf için, mahkemenin vereceği karar aynıdır. Yani cinsiyet farkına göre daha yüksek tazminat ödeme olasılığı olmamaktadır.

Evlilikte aldatma tazminatı ve zina nedeniyle boşanma davası hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu alabilirsiniz.

0

Yorum Gönder