Evliyken Aldatmanın Cezası

Evliyken aldatmanın cezası var mı? Resmi olarak gerçekleştirilen evlilik birliğinin yükümlülüklerinden biri de, sadakat kurallarına uygun şekilde yaşamaktır. Sadakat, tarafların birbirlerini aldatma olarak nitelendirilen davranışlardan uzak şekilde yaşamalarıyla olabilir.

Türk medeni kanunu hükümlerine göre, evlilik birliği içinde gerçekleşen aldatma “zina” kapsamına girmektedir. Zina da, geçerli olan boşanma sebepleri arasında yer alır. Aldatılan eşin, zina nedeniyle boşanma davası açma hakkı vardır.

Peki, zinayı gerçekleştiren tarafın cezası ne olmaktadır? Zina, ceza kanunu içeriğinde yer almaz. Bu sebeple de ceza kanunu hükümlerine göre yargılama yapılmaz. Aldatma yani zina, aile hukuku kapsamında yer alır. Buna bağlı olarak da aldatılan tarafın hakları şu şekildedir;

 1. Boşanma davası açabilir
 2. Maddi ve manevi tazminat talep edebilir
 3. Belli başlı kapsamlara göre mal paylaşımında öncelik hakkı olabilir

Evlilikte Aldatma Tazminatı

Evliyken aldatmanın cezası, hapis vb. uygulama olamayacağını belirtmiştik. Fakat aldatılan eşin tazminat talep etme hakkı vardır. Boşanmanın maddi sonuçları içerisinde, tazminat hakkı da yer almaktadır. Tazminat; maddi tazminat ve manevi tazminat şeklinde talep edilebilir. Tazminatın şekli yaşanılan vakıalara göre belirlenir.

Aldatılan eşin hem maddi hem de manevi tazminat talep etme vardır. Maddi tazminat; boşanma sürecinde ve sonrasında yaşanılacak olan maddi kayıplar için talep edilebilir. Manevi tazminat ise, kişinin yaşamış olacağı ruhsal çöküntü için talep edilebilir.

Tazminat talep edilirken, boşanma davasının açılma şeklide önemlidir. Anlaşmalı boşanma davasında, tazminat şekline ve miktarına taraflar karar vermelidir. Çekişmeli boşanma davasında ise, tazminatın şekline ve miktarına hâkim karar verir.

Boşanmada Aldatma Delilleri

Evliyken aldatmanın cezası hakkında bilgi verdikten sonra, aldatmanın ispatından bahsedeceğiz. Aldatma yani zina nedeniyle boşanma davası açılırken, davacı tarafın ispat yükümlülüğü vardır. Yani davayı açan taraf, zinanın gerçekliğini de ispat edebilmelidir. Mahkemede zina ispat edilemezse, boşanmaya karar verilemeyeceği gibi yapılan taleplerde buna bağlı olarak reddedilir.
Zinanın ispat edilebilmesi için geçerli olan deliller şu şekildedir;

 • Fotoğraf
 • Video kayıtları
 • Otel kayıtları
 • Uçak rezervasyon kayıtları
 • Hamilelik testi
 • Başka bir ceza davası vb. dava dosyasında geçen ve ispat edilen beyanlar
 • Şahitler
 • Diğer delil niteliğindeki belgeler

Evliyken aldatmanın cezası ve zina sebebiyle boşanma davası hakkında detaylı bilgi edinmek için, Esenyurt Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

0

Yorum Gönder