İş Kazası Tazminat Davaları

İş Kazası Tazminat Davaları

İş kazası tazminat davaları İş Mahkemeleri tarafından bakılan bir dava türü olmaktadır. İş kazasından kaynaklanan alınabilecek tazminatlar hakkında, bilgi edinmek için bu makalemizden faydalanabilirsiniz. İş Kanunları ile ilgili olarak farklı makale seçenekleri için, internet sayfamızda inceleme yapabilirsiniz.

İş kazası tazminat davası açılabilmesi için belli başlı olguların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Makalemize devam ederken de bu durumu kapsayan unsurlardan bahsedeceğiz.

İş Kazası Unsurları

İş kazası unsurları oluşmadan, tazminat davası açılamaz. Bu unsurları neler kapsar konusunda maddeler halinde bilgilendirme yapacak olursak;

  • Kaza işçinin işyerinde bulunduğu sırada olmalıdır. 5510 sayılı Kanun 11. Maddesindeki işyeri tanımı dikkate alınarak, işyerine bağlı yerle, eklentiler ve araçlar bu kapsamda olmaktadır.
  • Zarar yapılmakta olan iş nedeniyle olmalı.
  • İşveren tarafından işçinin görev ile işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi durumunda kaza yaşanılmalı.
  • Emziren kadın sigortalının iş mevzuatı gereğince zarar çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda zararın doğması sonucu.
  • İşverence sağlanan taşıtla işyerine gidiş ve gelişlerde oluşmalıdır.

İş kazası tazminat davaları başlıklı makalemize, böyle bir durumla karşılaşılınca hangi davalar açılabilir konusunda bilgi vererek devam edeceğiz.

İş Kazasında Açılabilecek Davalar

İş kazasında açılabilecek davalar nelerdir? Bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz eğer, usule aykırı olan bir davanın reddedileceğini belirtmek isteriz.

İş kazası gerçekleşmesi durumunda şayet işçinin yaralanması ya da ölmesi söz konusu olduysa öncelikle ceza davası açılır. Ceza davası Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk kuvvetleri tarafından başlatılan soruşturma sonucunda açılır ve işçinin bu davadan vazgeçmek gibi bir hakkı yoktur. Bununla birlikte iş kazasının gerçekleşmesi durumunda işçi maddi ve manevi tazminat talep etmek için iş kazası tazminat davası hakkından faydalanabilir. Bu davaların açılması işçinin isteğine bağlıdır.

İş kazası sonucunda işçinin açabileceği üç çeşit tazminat davası vardır. Bunlar; maddi tazminat davası, manevi tazminat davası ve destekten yoksun kalma tazminatı davasıdır. Belirttiğimiz üç çeşit tazminat davaları hakkında, makale okumak isterseniz, internet sayfamızdaki diğer makalelerden faydalanabilirsiniz.

İş kazası tazminat davaları ve İş Kanunları hakkında detaylı bilgi almak için Beylikdüzü İş Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ceza davasında kaçma şüphesi hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder