İştirak Nafakası Hesaplama

İştirak Nafakası Hesaplama

İştirak nafakası hesaplama hangi ölçütlere göre yapılmaktadır? Bilindiği gibi, TMK Kanunları gerekliliğince nafaka, boşanmanın maddi sonuçlarından birisi olmaktadır. Nafaka, hem evlilik birliği içerisinde dünyaya gelen müşterek çocuk için, hem de yoksulluğa düşecek olan eş için ödenmesi gereken bir yükümlülük olmaktadır.

4721 sayılı TMK Kanununa göre koşullar gerçekleştiği zaman çocuklar için nafakası verilmesi gerekmektedir. Kanunun çocuklar için belirlemiş olduğu nafaka çeşitleri şu şekilde olmaktadır;

  • Tedbir nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yardım nafakası

Kanunda belirlenen madde 185 hükmüne göre eşler, evlilik birliğinin mutluluğunu birlikte sağlamak ve çocukların bakımına, eğitimine ve gözetimini beraber yapmalıdır. Evlilik sonlandığında ise, taraflarca ya da hâkim eşliğinde iştirak nafakası hesaplama ve diğer nafakaların hesaplanması yapılır.

Ölüm Halinde İştirak Nafakasının Sonlanması

Ölüm halinde iştirak nafakasının sonlanması, TMK Kanunu madde 31 hükmünde belirtilmiştir. Bu hükümden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Bir kimse, ölümüne kesin gözle bakılmayı gerektiren durumlar içinde kaybolursa, cesedi bulunmamış olsa bile gerçekten ölmüş sayılır. Ölüm olayının nüfus kütüğüne işlenebilmesi için bildirim yapıldığında cesedin varlığı ve saptanması zorunludur.

Ortadan kaybolanın cesedinin bulunmamış olması durumunda iki olasılık söz konusu olur; ölüm karinesinin uygulanması ya da gaiplik kararı. Nafaka yükümlüsünün ölümü tarihi itibariyle de iştirak nafakasının sorumluluğu kendiliğinden sona ermektedir.

İştirak nafakası hesaplama başlıklı makalemizin son kısmında, ergin olan çocuk için verilebilecek nafakadan bahsedeceğiz.

Ergin Çocuğun Nafaka Hakkı

Ergin çocuğun nafaka hakkı nasıl olmaktadır? Erginlik kişinin olgunluğunun benimsenmesidir. Kanun koyucu erginlik için belirli statünün kazanılmasını istemektedir. 18 yaşın doldurulmasıyla, evlenmeyle, gerekli koşulları varsa hâkim kararıyla kişinin olgunluğa eriştiği kabul edilir. Çocuk erginliğe ulaşınca iştirak nafakası ayrıca mahkeme kararına gerek olmaksızın kendiliğinden kalkar.

İştirak nafakasının hâkim kararıyla kaldırılmasından sonra, ergin çocuk kendisi için yardım nafakası talebinde bulunabilir. Bu sebeple de mahkemeye ve dava yoluna başvurma hakkı vardır. Ayrıca konu ile ilgili belirtmeliyiz ki; Doğal erginlik TMK madde 11 hükmüne göre, 18 yaşın doldurulması ile başlamaktadır.

İştirak nafakası hesaplama ve diğer nafaka davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Büyükçekmece Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Evliliğin İptalinin Sonuçları için, bir sonraki yayınımıza göz atınız.

0

Related Posts

Yorum Gönder