Genel Boşanmanın Sebepleri

Genel Boşanmanın Sebepleri

Genel boşanmanın sebepleri ne demektir? Boşanma sebeplerinin konusu, TMK Kanunlarında birkaç gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar içerisinden anlatım ve ayrım yapacak olursak, en temel olarak 2’ye ayırmamız mümkündür. Bunlar; Genel ve özel boşanma sebepleridir.

TMK boşanma davaları için birçok özel madde tasarısı yapmıştır. Bunlardan en önemlisi de tarafların açtığı boşanma davasının geçerli bir sebebe dayanmasıdır. Geçerli bir sebebe dayanmayan boşanma davalarının reddi gerçekleşir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; Bu boşanma sebebi grubunun içeriği oldukça geniş bir kapsamda değerlendirilmektedir. Boşanma sebeplerinin, genel olan kısmından faydalanarak açılan davanın, en dikkat edilen özelliği ortak hayatın çekilmezliği kuralı olmaktadır. Eğer ki, açılan davanın içerisinde yer alan genel boşanma sebepleri konuları, ortak hayatın çekilmezliğini ve evlilik birliğinin sarsılmasına sebep oluyorsa, davanın kabulü gerçekleşir.

Genel Boşanma Sebebinin İçeriği

Genel boşanma sebebinin içeriği konusunu iki ana başlık altında toplamamız mümkündür. Bunlar; Ortak hayatın çekilmezliğini sağlayan unsurlar ve anlaşmalı boşanma davasıdır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konuda burada belirtilen sebeplerden dolayı açılacak davanın türü olmaktadır. Genel boşanma sebeplerinin kapsamında yer alan dava konuları için, çekişmeli boşanma davası açılabilir.

Çekişmeli boşanma davaları, bu tür bir sebebe dayandırılarak açılabilir. Bu şekilde açılan davanın içeriği hakkında, tarafların uzlaşamadığı konular yer alır. Uzlaşılamayan konulardan anlatılmak istenilen ise, boşanma davasının maddi ve manevi sonuçları olmaktadır.

Genel boşanma sebepleri başlıklı yazımızın son kısmında, anlaşmalı olan boşanma davasından bahsedeceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası tarafların en kısa sürede boşanmayı gerçekleştirebilme seçenekleridir. Fakat bu şekilde yapılabilecek olan boşanma türü için yerine getirilmesi gereken olgular vardır. Yazımıza devam ederken yerine getirilmesi gereken olguları maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Taraflar, evlilik birliği içinde 1 yıl kalmış olmalıdır
  • Müşterek çocuk varsa, velayeti ve kişisel ilişki kurulması konularında anlaşma sağlanmalıdır
  • Nafaka konusunda uzlaşma sağlanmalıdır
  • Maddi tazminat talebinde anlaşma sağlanmalıdır
  • Manevi tazminat konusunda anlaşma yapılmalıdır
  • Mala paylaşımı konusunda, tarafların talepleri yerine getirilmelidir
  • Her iki tarafta boşanmayı kabul etmelidir
  • Taraflar mahkemenin belirlediği gün ve saatte, hâkim karşısında boşanmayı ve protokol şartlarını kabul ettiklerini beyan etmelidirler

Genel boşanma sebepleri ve diğer boşanma davası konuları hakkında, detaylı görüşme yapmak için, Esenyurt Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız İştirak Nafakası Hesaplama makalemizi inceleyebilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder