Mal Paylaşımında Miras Hakkı

Mal Paylaşımında Miras Hakkı

Mal paylaşımında miras hakkı nasıl değerlendirilir? Mirastan kaynaklı olarak gelen mallar kişiye mi ait olur yoksa hem kadına, hem de erkeğe mi ait olur? Miras bilindiği gibi, miras bırakan kişiden mirasçılara intikal eden mallar olmaktadır. Mirasın içeriğinde; para, taşınmaz mallar, gayrimenkuller bulunabileceği gibi mirasın borca batık olması da yaşanılabilecek olan durumlardan olmaktadır.

Miras, mirasçılara kalan özel haklar olmaktadır. Fakat mirasın kalma şeklini evlilik birliği içerisinde olan eşler açısından iki şekilde incelememiz mümkündür. Burada belirttiğimiz iki şekil, eşe kendi ailesinden ya da başka kimseden kalan miras hak ve eşin ölümünden sonra, sağ kalan eşe ölen eşten kalan mirastır. Mal paylaşımında miras hakkı bu iki şekilde de farklı olmaktadır.

Sağ Kalan Eşin Miras Hakkı

Sağ kalan eşin miras hakkı nasıl olmaktadır? Evlilik birliği içerisinde iken eşlerden birinin ölmesi ile birlikte, mirasın pay dağılımı yapılır. Mirasın paylaşımı zümre sisteminde belirtilen gruplara göre yapılmaktadır. Zümre sisteminde yer alan bu gruplar soy bağının derecesine yani kan bağına göre olmaktadır.

Hayatta kalan eşin zümre sistemindeki yeri, Miras Kanunları hükümleri gerekliliğince belirlenmiştir. Miras Kanunu maddelerine göre, sağ kalan eş hiçbir zümreye dâhil değildir. Şöyle ki, zümrede yer alan her kişi sadece bir zümre kategorisinde yer alır. Fakat eş, her zümre kategorisi ile miras hakkına sahip olmaktadır.

Mal paylaşımında miras başlıklı makalemizin son kısmında, eşe kalan miras payından bahsedeceğiz.

Evli Eşe Ailesinden Kalan Miras Hakkı

Evli eşe ailesinden kalan miras hakkı, eşler arasında nasıl paylaşılır? Evlilik birliği içerisinde iken taraflardan birisine ailesinden kalan miras hakkı, sadece mirasçı sıfatında olan kişinin hakkı olmaktadır. Evlilik birliği içerisinde iken, taraflar miras yolu ile intikal eden her türlü para, taşınmaz mal vb. olguları bir arada değerlendirebileceği gibi, miras hakkını alan kişi kendiside bunu değerlendirebilir.

Boşanma sürecinde ise, bu durum aynı şekilde olmaktadır. Konuyu örnekle açıklamak gerekirse; Taraflar evlilik birliği içerisinde iken kalan miras hakkı ile yatırım yaptılarsa, yatırım yapılan obje ayrılıkta miras kalan kişiye ait olmaktadır. Tabii ki bu durum ispatlanması zorunlu olan bir ölçüdür.

Mal paylaşımında miras hakkı ve diğer aile hukuku, miras hukuku davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Avcılar Avukat ile görüşebilirsiniz.

Onur Kırıcı Davranışta Af için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

0

Related Posts

Yorum Gönder